Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ripple Piyasadan Pozitif Ayrıştı! XRP’de Neler Oluyor?

Kripto para piyasaları bugün de kırmızıya boyanırken, Ripple'ın önde gelen kripto para birimleri arasında farklı bir fiyat performansı sergilediği görülüyor. Detaylar haberde;
Ripple Piyasadan Pozitif Ayrıştı! XRP’de Neler Oluyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şubat ayının son bölümünden bu yana düşüş trendi içindeki kripto para piyasalarında Ripple’ın (XRP) en güçlü duruş sergileyen dijital varlıklar arasında olduğu söylenebilir. Altcoin, bugünkü düşüş furyasında da öne çıktı ve günün nadir yeşil yakan kripto para birimlerinden oldu. Peki, XRP’nin bu performansının altında neler yatıyor?

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi huzurunda gerçekleştirmiş olduğu konuşma esnasında verdiği şahin mesajlar, kripto piyasalarınca olumlu karşılanmadı ve akşam saatlerinde pek çok kripto para biriminde ani sert düşüşler görüldü.

Günün Kazananı XRP Oldu

XRP ise bu esnada değerini korumayı başarması bir yana fiyatını biraz daha yükseltmeyi başardı ve Salı günü itibarıyla kayda değer bir kazanç elde etti.

XRP/USD paritesi, haftaya 0.3648 dolar seviyesinde başlarken, günün erken saatlerinde 0.3751 dolar noktasına yükseliş gösterdi.

Gün boyunca 0.37 dolar civarında gezinen altcoin, akşam saatlerinde pek çok kripto para birimi düşerken çıkmaya başladı ve haber yazımı itibarıyla 0.3830 dolar seviyesinde geziniyor.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

SEC Davasından Haberler Gelmeye Devam Ediyor

Altcoinin fiyatının uzun bir süredir SEC ile devam etmekte olan davasından gelen haberler ve yaşanan gelişmeler doğrultusunda hareket ettiği biliniyor.

Son gelen haberlere bakılırsa, Ripple Labs ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki yasal savaş yeniden hız kazanıyor ve şimdi işler gerçekten hızlı ilerleyebilir. Birkaç avukat, özet kararın önümüzdeki birkaç gün içinde herhangi bir zamanda ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.

SEC davasında XRP topluluğunu temsil eden John Deaton, merakla beklenen ara karar için beklentilerini iletirken, kararın bu gece ya da önümüzdeki bir kaç hafta içinde çıkabileceğini öne sürdü.

XRP yatırımcılarının, dava ile ilgili gelen bu söylentileri ve gelişmeleri fiyatlamış gibi gözüktüğü anlaşılıyor.

Dava Kazanılırsa Neler Olabilir?

Ripple, SEC’e karşı açılan davayı kazanmayı başarırsa, LBRY’nin son zamanlardaki kısmi başarısının da gösterdiği gibi, büyük bir fiyat rallisi bekleniyor. SEC tarafından davanın açıldığı Aralık 2020’nin aksine, bu kez onun tam tersi bir etkiyle karşılaşabiliriz.

O dönem, sadece bir hafta içinde XRP fiyatı şaşırtıcı bir şekilde yüzde 72 oranında düşmüş ve fiyat, 0.60 dolardan 0.17 dolara kadar gerilemişti. Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırıldığında, XRP’nin o günden bu yana hala büyük bir değer düşüklüğü sergilediği gözlemleniyor.

1 Dolara Ulaşılır mı?

XRP boğaları, XRP’nin ABD borsalarında yeniden listelenmesi de dahil olmak üzere çeşitli unsurlardan kaynaklanan bu açığı telafi etmek isteyebilir. Fiyatın ne kadar yükselebileceğini tahmin etmek zor ama Fibonacci düzeltme seviyelerini kullanan bir analiz bazı ipuçları sağlayabilir.

Fibonacci düzeltmesi, potansiyel direnç ve destek bölgelerini bulma yöntemidir. Geleneksel olarak, en yaygın düzeltme seviyeleri yüzde 38.2, yüzde 50 ve yüzde 61.8’dir. Bu seviyelerin piyasalar için potansiyel dönüş noktalarını temsil ettiği kabul edilmektedir.

Bununla birlikte, XRP fiyatının ilk olarak 0.68 dolar (yüzde 23.6) fiyatında ilk engeli bulması muhtemeldir. Bu nokta aşılırsa, 0.93 dolar (yüzde 38.2) seviyesindeki geri çekilme seviyesi, 1 dolar seviyesini aşmanın önündeki en önemli engel olabilir. 0.93 dolara yükseliş halihazırda mevcut fiyattan yüzde 150’lik bir fiyat artışı anlamına gelmektedir.

LBC tokenı, LBRY’nin Ocak ayı sonundaki kısmi zaferinden, SEC’in ikincil piyasada LBC token satışlarının menkul kıymet olmadığını kabul etmesinden sonra yüzde 154 arttı. Dolayısıyla, XRP piyasası çok daha likit olsa bile benzer bir senaryo masada olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.