Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Paylaşıldı: 2023’te Kripto Odaklı Suçların Oranı Belli Oldu

Chainalysis tarafından hazırlanan son rapor, kripto suçlarının geçen yıl 24 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Detaylar şöyle…
Rapor Paylaşıldı: 2023’te Kripto Odaklı Suçların Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Kripto para ekosisteminin büyümesi ile beraber kötü niyetli aktörler yasa dışı faaliyetlerine ağırlık veriyor. Bu durum her yıl milyarlarca dolar değerinde kripto paranın suç faaliyetlerinde kullanılmasına neden oluyor.

Chainalysis tarafından yapılan son araştırma, 2023 yılındaki kripto suçlarını masaya yatırdı. Rapora göre geçen yıl yasa dışı adresler tarafından 24 milyar dolar değerinde kripto para alındı ve bu tüm işlem hacminin yüzde 0,34’ünü oluşturdu.

Son rakam 2022 yılına göre neredeyse yüzde 40’a yakın düşüşü temsil ediyor ancak Chainalysis bu oranın artacağını tahmin ediyor. Araştırmanın bir diğer uyarısı da, 2023 yılında toplam 14,9 milyar dolarlık hacme tekabül eden, yaptırıma tabi kuruluşlarla yapılan işlemleri içeriyor.

Kripto suç grafiği
Kaynak: Chainalysis

Chainalysis raporu, yasa dışı faaliyetler için bir araç olarak kullanılan kripto paranın gelişen ortamına işaret ediyor. Stablecoin’ler, önceki yıl olduğu gibi 2023’te de yasa dışı işlem hacminin büyük bölümünü oluşturdu.

Bitcoin, 2022’den önce suçlular arasında tercih edilen kripto para birimiydi ve 2018-2021 yılları arasında her yıl işlem hacminin çoğunluğunu oluşturuyordu. Bu oran 2022’de hacmin yaklaşık üçte ikisini oluşturan stablecoin’lere kaydı.

GCM Yatırım Banner

Araştırmaya göre kripto dolandırıcılığı ve hacklemeler geçen yıl sırasıyla yüzde 9,2 ve yüzde 54,3 oranında düşüşler yaşadı. Fidye yazılımları ve dark net faaliyetlerinde ise artış saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.