Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ramazan Ayı Yaklaşırken Vatandaşlara Alışveriş Uyarısı Yapıldı

Tüketici örgütleri tarafından vatandaşlara ramazan ayında yapacakları alışverişlere ilişkin uyarılar yapıldı. O uyarılar şu şekilde…
Ramazan Ayı Yaklaşırken Vatandaşlara Alışveriş Uyarısı Yapıldı
HABER GİRİŞ

Ramazan ayına yaklaşılırken, mutfak ve gıda ürünlerinin ağırlıkta olduğu alışverişler hız kazandı. Market ve e-ticaret platformları ise ramazan paketlerini hazırlamaya başladı. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük ramazan alışverişi yapan vatandaşlara uyarılarda bulundu Küçük, ürünün farklı satış noktalarındaki fiyatı hakkında vatandaşlara önceden araştırma yapmalarını önerdi.

Fiyat değerlendirmesinin önemli olduğunu vurgulayan Küçük, ramazan ayında bazı işletmelerin ürün fiyatlarını yükseltebildiğini ve bu dönemlerde bazı satıcıların artan talebi fırsata çevirmek istediğini söyledi.

Vatandaşlara ihtiyacı kadar alışveriş yapmalarını tavsiye eden Küçük, “İhtiyacımızdan fazla alışveriş yaparak yoğun talep oluşturmak işletmeler tarafından suistimal edilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

‘Etiket Fiyatı ile Kasa Fiyatı Arasında Fark Olabiliyor’

Marketlerde son dönemde etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında farklılıklar olabildiği uyarısında bulunan Küçük, satın alınan ürünün etiket fiyatıyla kasa fiyatı arasında bir fark olduğunda hangi fiyat daha düşükse tüketicinin onun uygulanmasını isteme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Vatandaşların mutlaka etiketlerdeki fiyatlarla kasadan geçen fiyatları kontrol edip eğer etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında bir fark varsa işletmeye itiraz edip düşük fiyatın uygulanmasını talep etmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Restoran ve lokantaların kapı girişlerinde ve masa üzerlerinde fiyat tarifelerini bulundurma zorunluluğu olduğunun altını çizen Küçük, iftar için gidilen yerlerde söz konusu düzenlemenin uygulanıp uygulanmadığına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

‘Kolilerdeki Etiketlere Dikkat Edilmeli’

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal ise ramazan kolisi hazırlatan vatandaşlar ve şirketlerin, koli içine konulan ürünleri bizzat başında durarak kontrol etmesi gerektiğini söyledi.

Koçal, kolilerde son tüketim tarihi geçmiş ve merdiven altı ürün olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “‘Hayır’ yapalım derken vatandaşın sağlığını tehlikeye atmayalım.” diye konuştu.

Ramazan nedeniyle fırsatçıların ürünlere her yıl olduğu gibi bu yıl da fahiş zamlar yapabileceğini belirten Koçal, gıda alışverişi yapmadan önce hangi gıdadan ne kadar alınacağının belirlenmesini ve en uygun fiyatın nerelerde olduğunun araştırılması gerektiğini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.