Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den BRICS Açıklaması: Katılmak İsteyen 30 Ülke Var!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS’e çok sayıda yeni ülkenin katılmak istediğini ve talepleri değerlendireceklerini söyledi.
Putin’den BRICS Açıklaması: Katılmak İsteyen 30 Ülke Var!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın ekonomilerini temsil eden BRICS’in yeni katılımlarla artık 10 ülkeden oluştuğunu söyledi. Birliğe yeni ülkelerin katılmak istediğini ve bunu değerlendireceklerini ifade etti.

Putin açıklamasında birliğe yeni ülkeler katılmak istediğini belirterek, “BRICS’in çok boyutlu gündemine şu veya bu şekilde katılmak isteyen yaklaşık 30 ülkenin ne derece hazır olduğunu değerlendireceğiz.” diye konuştu.

BRICS’in benzer politikalara sahip devletlerin oluşturduğunu kaydeden Putin, “15. BRICS Zirvesi’nde onaylanan karara göre BRICS artık 10 ülkeden oluşuyor. Mısır, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Etiyopya BRICS’e yeni tam üyeler olarak katıldı. Bu, birliğin artan otoritesinin ve dünya meselelerindeki rolünün güçlü bir göstergesidir.” açıklamasında bulundu.

Putin, Rusya’nın BRICS’teki dönem başkanlığı ile ilgili, “Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi” sloganını kullanacaklarını belirterek, yeni katılımcıların tüm faaliyetlere uyumunu kolaylaştırmak için gerekli tüm adımları atacaklarını ifade etti.

Üye ülkelerin uluslararası ve bölgesel güvenliğe yönelik zorluklar için ortaklaşa etkili yanıtlar bulmasına özel önem vereceklerinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Putin açıklamasının devamında, enerji ve gıda güvenliğinin sağlanmasına, BRICS’in uluslararası para ve finansal sistemdeki rolünün güçlendirilmesine, bankalar arası işbirliğinin geliştirilmesine ve karşılıklı ticarette ulusal para birimlerinin kullanılmasına katkıda bulunacaklarını belirtti.

Putin, 2024 yılında Rusya’nın dönem başkanlığı kapsamında çeşitli şehirlerde 200’den fazla etkinlik düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

BRICS’e katılmak ya da iş birliği yapmak isteyen tüm ülkelerden temsilcileri söz konusu etkinliklere davet ettiklerini sözlerine ekledi. Putin, Ekim 2024’te Kazan’da yapılacak BRICS Zirvesi’nin, Rusya’nın dönem başkanlığının “doruk noktası” olacağını vurguladı. ( AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.