Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Ilımlı Tarafa Geçtiğini Duyurdu: Diyaloğa Açığız

Yakın zamanda söylem değişikliğine giden Putin, ekonomik yaptırımlar karşısında tehdide açık olduklarını kabul ettikten sonra izole olmak istemediklerini açıkladı.
Putin Ilımlı Tarafa Geçtiğini Duyurdu: Diyaloğa Açığız
HABER GİRİŞ

Geçen hafta bugün yaptığı konuşmada Rus ekonomisi için pozisyon değişikliği sinyali veren Rus lider Vladimir Putin, yeni açıklamalarıyla dünyaya ılımlı mesajlar vermeye başladı. Büyükelçilerin güven mektuplarını sundukları törende konuşan Rusya Devlet Başkanı, Batı’nın Kremlin’e açtığı soğuk savaşta ülkesinin radikal tarafta olmadığı izlenimini uyandıracak ifadelerde bulundu.

Putin, Rusya’nın herkesle diyaloğa açık olduğunu söyleyerek, herhangi bir tarafa karşı düşmanca amaç ya da tavrının olmadığını savundu.

Ukrayna’ya açtığı savaş yüzünden ötekileştirilen ve ağır yaptırımların hedefinde olan Moskova’nın sanılanın aksine dünyadan izole olmak gibi bir isteğinin olmadığını paylaştı.

Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım kararlarına atıf yapan Putin, Rusya’nın Avrupa ile ilişkilerinin özellikle son dönemde kötüleştiğini söyledi. Yaratılan ortam için Brüksel’in davranışlarını sorumlu gösterdiği konuşmasında şöyle ifadede bulundu:

“Bize göre ilişkilerimizdeki bozulmanın sebebi ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve Avrupa kıtasında entegrasyon olan esas misyonunu ve fonksiyonunu bir kenara bırakarak, AB’nin Rusya ile jeopolitik bir çatışma içine girmesiydi.”

GCM Yatırım Banner

Putin ABD’yi Kara Kedi İlan Etti

Moskova’nın Washington ile yaşadığı derin krize de dikkat çeken Putin, “ABD, dış politikası çerçevesinde ‘renkli devrimleri’ desteklemesiyle bugünkü Ukrayna krizine yol açtı ve Rusya ile ilişkilerinin kötüleşmesine de katkı sağlamış oldu” diye ifadede bulundu.

Ukrayna’da yaşanan kaotik ortamın arkasında ABD’nin olduğunu, Rusya’nın kimseye düşmanca duygular beslemediğini savundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın