Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Batı’ya Seslendi: Ukrayna’yı Görüşmeye Hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Avrupa ile Ukrayna’nın geleceğini tartışmaya hazır olduklarını söyledi. Ayrıntılar geliyor...
Putin, Batı’ya Seslendi: Ukrayna’yı Görüşmeye Hazırız
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile ilgili Batılı ülkelere seslendi. Putin, Rusya’nın isterse ABD ve Avrupa ile Ukrayna’nın geleceğini konuşabileceğini söyledi. Bu görüşmeleri yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Putin, Moskova’nın kendi ulusal çıkarların savunacağının altını çizdi.

2022’de Ukrayna’ya asker gönderen Putin barış hakkında konuşmaya hazır olacağını defalarca dile getirse de Batılı yetkililer Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerini beklediğini söylüyor. Putin görüşmeleri ulusal çıkarları doğrultusunda yapacaklarını vurgulayarak, “Bizim olandan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Rusya, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra uluslararası alanda Ukrayna’nın bir parçası olarak tanınan toprakların yaklaşık yüzde 17,5’inin kontrolünü sağlıyor.

2014 yılında Kırım’ı ilhak eden Rusya, geçen yıl, Ukrayna’nın birliklerinin kısmen kontrolünde olan dört ek bölgesinin de kendisine ait olduğunu öne sürdü. Kiev ise son Rus askerinin tamamı Ukrayna’dan atılıncaya kadar geri adım atmayacağını belirtiyor.

Putin, ABD ve Avrupa’yı kendi çıkarları doğrultusunda Ukrayna’yı sömürmekle suçladı ve Rusya’nın Avrupa’ya savaş planlamadığını söyledi. Ukrayna’nın NATO üyeliğinin Rusya için 10 yılda da 20 yılda da kabul edilemez olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Rus lider geçen hafta 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olacağını duyurmuştu. Putin böylece beşinci kez devlet başkanlığına aday olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.