Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell IMF Panelinde Konuşacak: Faiz Mesajı Bekleniyor

FED Başkanı Jerome Powell, Mayıs ayında düzenlenecek toplantı öncesi IMF panelinde konuşacak. Powell toplantıda daha fazla faiz artırımı sinyali verebilir.
Powell IMF Panelinde Konuşacak: Faiz Mesajı Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde ABD ve dünya genelinde enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi sonrası, gözler ABD Merkez Bankası’nın nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi. FED’in Mayıs ayında düzenleyeceği toplantıda çıkacak kararlar piyasanın takibinde olacak.

FED Başkanı Jerome Powell ise toplantı öncesi son kez bir etkinlikte konuşacak. Powell, IMF tarafından düzenlenen ve Avrupa Merkez Bankası Christine Lagarde ve diğer merkez bankası başkanlarının da yer alacağı bir etkinlikte konuşacak.

FED başkanının bu etkinlikte Mayıs ayı toplantısı için beklentilerin üzerinde faiz artırımına dair sinyaller vermesi bekleniyor. 21 Mayıs Perşembe günü düzenlenecek panelde, 50 baz puanlık bir faiz artışına dair söylem kullanılabilir.

Powell Daha Önce Şahin Konuşmuştu

Powell daha önce de enflasyondaki yükselişin sürmesi halinde daha agresif adımlar atabileceklerini söylemişti.

Mart toplantısının tutanakları, 50 baz puanlık faiz artışının gerekliliğine işaret ediyordu. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konusundaki belirsizlik nedeniyle 25 baz puan ile daha temkinli bir hamle yapılması tercih edilmişti.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Mart ayı yıllık enflasyonu yüzde 8.5 olarak açıklanmış ve 1981 sonrası en yüksek seviyeye ulaşılmıştı. Bu rakam yıllık ve aylık beklentilerin üzerinde gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.