Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell: Enflasyonu Düşürmeye Kesin Bir Şekilde Odaklandık

FED Başkanı Powell merkez bankasının enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelerken önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Powell: Enflasyonu Düşürmeye Kesin Bir Şekilde Odaklandık
HABER GİRİŞ

FED (ABD Merkez Bankası) Başkanı Jerome Powell, bugün yaptığı açıklamada, kurumun enflasyonu düşürme vaadini yineledi ve bunun küresel finansal sistem için gerekli olduğunu söyledi.

Powell’ın açıklamaları, FED’in 28 yılın en büyük faiz artırımını yapmasından iki gün sonra geldi.

Enflasyonda Hedef Yüzde 2

Powell açıklamasında; “FED’in fiyat istikrarımıza olan güçlü bağlılığı, bir değer deposu olarak dolara duyulan yaygın güvene katkıda bulunuyor. Bu amaçla, meslektaşlarım ve ben, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye odaklanmış durumdayız” ifadelerine yer verdi.

Enflasyonun tüketicilere gıda alışverişi ve benzin pompasında ödedikleri fiyatların yanı sıra çok sayıda başka faaliyet yoluyla zarar verdiği bir ortamda konuşan Powell sözlerine şöyle devam etti:

“İkili görevimizin yerine getirilmesi aynı zamanda finansal istikrarın korunmasına da bağlı. Fed’in hem ikili yetkisine hem de finansal istikrara olan bağlılığı uluslararası toplumu dolar tutmaya ve kullanmaya teşvik ediyor.”

GCM Yatırım Banner

FED bilindiği üzere fiyat istikrarını sağlamaya ek olarak tam istihdamı sürdürmekle de yükümlü.

Powell, küresel finansmanda doların önemine de değindi. Burada, özellikle FED’in pandemi sırasında uygulamaya koyduğu likidite ihtiyacı olan küresel merkez bankalarına dolar borcu veren araçların rolüne dikkat çekti.

“Doların Gelecekteki Rolünü Etkileyecek Değişiklikler Yaşanıyor”

FED Başkanı, 2023’te piyasa sürülmesi beklenen FedNow gibi dijital para birimlerinin ve ödeme sistemlerinin kullanımı da dahil küresel finansal sistemde gerçekleşecek değişikliklerden de bahsetti. Dijital bir para biriminin, doların dünyanın rezerv para birimi olarak desteklenmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Powell bu konuyla ilgili; “İleriye dönük olarak, küresel para sisteminde doların gelecekte uluslararası rolünü etkileyebilecek hızlı değişiklikler yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’de yetkililer, büyüyen bir ekonomi için sağlıklı olarak yüzde 2 oranında enflasyonu hedeflerken, fiyatlar bu aralığa dönene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceklerini her fırsatta belirtiyorlar. Ülkede enflasyon geçen yıl boyunca yükselirken, Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi geçen yıla göre yüzde 8,6 artış göstererek zirve tazeledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın