Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya’nın Nispeten Güçlü İşgücü Piyasası 2. Dalga ile Tehlikede

Polonya’nın ücret artışı yüzde 5,6 büyümeyle olumlu yönde şaşkınlık yaratırken yaklaşan risklere dikkat çekildi. Detaylar aşağıda;
Polonya’nın Nispeten Güçlü İşgücü Piyasası 2. Dalga ile Tehlikede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Polonya’nın bir önceki yıla göre %5,6’lık ücret artışı olumlu yönde şaşkınlık yaratırken ING ekonomisti verilere ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ekonomiste göre Eylül ayı Covid-19’un ilk dalgasının ardından Polonya’daki “W” şeklindeki toparlanmanın ilk “V” sinin sonunu işaret etti ki işgücü piyasası verileri de bunu doğruladı.

Ücret artışı şaşırtıcı derecede güçlü gelerek bir önceki yıla göre yüzde 5,6’lık artışı temsil etti. ING’nin tahmininin ise yüzde 4,6 olduğunu belirtti. Bununla birlikte girişim sektöründeki istihdam, Ağustos ayındaki yıllık eksi 1,5’ten Eylül’de yıllık yüzde eski 1,2’ye çıkarak pandemi önceki seviyelerden farkı biraz daha kapattı.

ING’den Karol Pogorzelski, Polonya işgücü piyasasının kısmen iş korumasıyla birlikte cömert kriz karşıtı önlemlere bağlı olarak Covid-19 pandemisinden nispeten hafif etkilendiğini söyledi.

Kayıtlı işsizliğin şimdiye kadar sadece 0,8 puanla yüzde 6,1’e yükseldiği ve bunun yarısının mevsimsel faktörlere atfedilebileceği dile getirildi.
Polonya İşsizlik Ağustos
Kaynak: Statista

Ancak güçlü işgücü piyasası istatistiklerinin, arka planda çalışan olumsuz güçleri gizlememesi gerektiği de söylendi. İktisatçı, ücretlerdeki güçlü toparlanmanın, kısmen kıdem tazminatlarından kaynaklanıyor olabileceğine dikkat çekti.

Çünkü şirketlerin emeklilik hakları olan çalışanları serbest bıraktığı ve gönüllü ayrılma programları açtığı biliniyordu. İşte bu da ekonomiste göre daha düşük bir işgücü piyasası faaliyeti oranıyla sonuçlanmalıydı.

GCM Yatırım Banner

Polonya’nın işgücü piyasasına ve genel olarak ekonomiye yönelik bir başka tehdit de sosyal uzaklaşma kısıtlamaları ile sonuçlanan ikinci bir Covid-19 dalgası olarak belirtildi. Şimdiye kadar nispeten ılımlı kalsa da kısıtlamaların büyüyebileceğinin üzeri çizildi.

Tahminin gerçekleşmesi de otelcilik, spor, kültür ve rekreasyon sektörlerinde istihdamı ve ücretleri olumsuz etkileyecekti. Bu nedenle, dördüncü çeyrekte aktivitede ilkinden daha sığ ama yine de bir düşüş beklendiği kaydedildi. ING ekonomisti notunda şu ifadeleri kullandı:

“Tahminlerimizde, sonuç olarak dördüncü çeyrekte GSYİH’deki yavaşlamanın İkinci çeyrekte gözlenen çökmenin yalnızca altıda biri ila üçte birine ulaşması gerektiğini varsayıyoruz. 2020’nin tamamı içinse GSYİH büyümesi, yıllık yüzde eksi 2,9 ila eksi 3,5 arasında düşecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.