Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Beklediği FED Kasım Tutanakları Paylaşıldı

Tüm dünyada gözlerin çevrildiği ABD Merkez Bankası’nın Kasım ayı toplantı tutanakları paylaşıldı. Tutanaklarda hangi mesajlar verildi? İşte detaylar;
Piyasaların Beklediği FED Kasım Tutanakları Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar, önemli mesajların ve sinyallerin yer aldığı Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tutanaklarını sabırsızlıkla bekliyordu. Tutanaklar, merkez bankasının para politikasına yönelik müzakerelerinin daha yakından incelenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Tahvil piyasasındaki duyarlılık ve enflasyon verilerinin ardından faiz artırımlarının duraklayabileceğine yönelik beklentiler devam ederken FED’in tutanaklarına odaklanılmıştı. Bazı FED yetkilileri henüz işlerinin bitmediğini, enflasyonda yüzde 2’lik hedefe ulaşıncaya kadar gereken adımların atılacağını belirtmeye devam ediyor. FED, son toplantısında politika faizini yüzde 5,50’de sabit bırakma kararı vermişti.

FED Başkanı Jerome Powell, 9 Kasım’da Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) düzenlediği toplantıda gerektiğinde daha fazla sıkılaştırma yapmaktan çekinmeyeceklerini söylemişti.

Toplantı Tutanakları

21 Kasım’da paylaşılan toplantı tutanaklarında komitenin finansal piyasalardaki gelişmeleri gözden geçirdiği, finansal koşulların, hazine tahvillerindeki yüksek getirilerin yanı sıra yüksek faiz oranlarını yansıtan doların etkisiyle sıkılaşmaya devam ettiği belirtildi.

ABD’de reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) üçüncü çeyrekte güçlü bir hızla genişlediği aktarıldı. Devam eden güçlü iş kazanımları ve düşük işsizlik oranı ile işgücü piyasası koşullarının sıkı kalmaya devam ettiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) tüm katılımcıların faiz oranını yüzde 5,25 – yüzde 5,50 aralığında tutulmasında hemfikir olduğu ifade edildi. FOMC’deki yetkililerin faizlerin bir süre daha kısıtlayıcı kalacağını düşündüğü açıklandı.

Tutanaklarda, katılımcıların enflasyonun 2022’ye göre yavaşladığını, ancak hedef olan yüzde 2 seviyesinin oldukça üzerinde olduğunu kabul ettiği bildirildi.

Enflasyon Riski

Birçok FED yetkilisinin enflasyonda yukarı yönlü ve büyüme oranlarında aşağı yönlü riskler gördüğü belirtildi. Katılımcıların konut enflasyonu dışındaki temel hizmetlerin düşürülmesinde yalnızca sınırlı ilerleme kaydedildiğini düşündüğü aktarıldı.

Tutanaklarda, hedefin oldukça üzerinde olan enflasyonun işletmelere, hane halklarına ve özellikle de düşük gelirli hanelere zarar vermeye devam ettiğinin gözlemlendiği paylaşıldı. Bu çerçevede enflasyon baskılarının azaldığını gösteren daha fazla verinin görülmesi gerektiği vurgulandı.

Bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli kaldığı, bankacılık sektöründe stresin azaldığının gözlemlendiği belirtildi.

Piyasalarda Son Durum

Dolar endeksi (DXY), yüzde 0,16 ile sınırlı bir yükseliş sergileyerek 103,6 puanda seyrediyor.

Dow Jones endeksi yüzde 0,21 düşüşle 35 bin 72 puanı, S&P 500 ise yüzde 0,23 düşüşle 4537 puanı gösteriyor. Nasdaq ise yüzde 0,6 geriledi ve 14 bin 193 puanda bulunuyor.

Bitcoin (BTC) yüzde 1,7 düşüşle 37 bin 55 dolar seviyesinde seyrediyor. BTC’deki düşüşün ana kaynağı olarak Binance CEO’su Changpeng Zhao ile ilgili ortaya atılan istifa iddiaları gösteriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.