Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalarda Nefesler Tutuldu! Büyüme Rakamları Açıklanacak

Küresel piyasalarda gözler gelecek hafta açıklanacak olan ülkelerin büyüme verilerine çevrildi. Haftanın önemli ekonomik gelişmeleri haberde;
Piyasalarda Nefesler Tutuldu! Büyüme Rakamları Açıklanacak
HABER GİRİŞ

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler güçlü sinyaller vermeyi sürdürürken, bu durum Amerika Merkez Bankası’nın (FED) yetkililerinin açıklamalarını destekliyor. Yetkililer açıklamalarıyla, enflasyonun düşüş trendine girdiğine dair daha fazla kanıt görmek istediklerine ve faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiğine işaret ediyor.

Analistler, ekonomik canlanmayı gösteren olumlu verilerin, FED’in politika faizini daha uzun süre yüksek tutma olasılığını artırdığını belirtiyor.

Amerika’nın işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşün, ABD’de istihdam büyümesinin yavaşlamasına rağmen iş gücü piyasasının hala güçlü olduğunu ortaya koyduğunu ifade ediyorlar. Gözler ise bu hafta açıklanacak büyüme verilerine çevrildi.

Yurt içinde ise Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 0,31 artışla 10.676,65 puan seviyesinden kapatarak tarihindeki en yüksek haftalık kapanışı gerçekleştirdi. Yatırımcılar ise gelecek hafta açıklanacak olan Türkiye ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarına odaklandı.

1-)-)Türkiye Sektörel Güven Endeksleri

Küresel piyasalarda 27 Mayıs Pazartesi günü Almanya’nın Mayıs ayına ilişkin Ifo iş dünyası güven endeksi verileri paylaşılacak.

GCM Yatırım Banner

Yurt içinde ise Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri açıklanacak.

Geçen ay açıklanan raporda güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 2,8 azalarak 117,1 değerini, perakende ticaret sektöründe yüzde 1,9 artarak 115,5 değerini, inşaat sektöründe ise aynı düzeyde kalarak 88,6 değerini almıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından ise Mayıs ayına ait iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verileri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Nisan raporunda mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi aylık bazda 103,5 seviyesinde sabit kalmıştı.

2-) ABD Tüketici Güveni

Küresel piyasalarda 28 Mayıs Salı günü ABD’nin tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Ayrıca ülkenin Dallas FED imalat aktivite endeksi raporu da açıklanacak.

3-) Almanya Enflasyon

Küresel piyasalarda 29 Mayıs Çarşamba günü ABD’nin Richmond FED sanayi endeksi verileri paylaşılacak.

Almanya’da ise Çarşamba günü tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu duyurulacak.

4-) ABD Büyüme

Küresel piyasalarda 30 Mayıs Perşembe günü ABD’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) raporu duyurulacak. Perşembe günü ülkenin bekleyen konut satışları ve ilk işsizlik maaşı başvuruları verileri açıklanacak.

Euro Bölgesi’nde ise Perşembe günü tüketici güven endeksi raporu takip edilecek.

Yurt içindeyse 30 Mayıs’ta TÜİK tarafından Nisan 2024 dönemine ilişkin dış ticaret istatistikleri bildirilecek. Geçen ay açıklanan Mart raporunda ihracat yıllık bazda yüzde 4,1 düşerek 22 milyar 571 milyon dolar, ithalat ise yüzde 6,3 azalarak 29 milyar 912 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

TÜİK Perşembe günü Mayıs 2024 dönemine ait ekonomik güven endeksi verilerini duyuracak. Geçen ay açıklanan Nisan raporunda ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1 oranında azalarak 99 değerine gerilemişti.

5-) Türkiye Büyüme

Küresel piyasalarda 31 Mayıs Cuma günü ABD’nin kişisel gelir ve harcamalar raporu takip edilecek. Cuma günü Euro Bölgesi’nin de GSYİH raporu açıklanacak.

Yurt içinde ise Cuma günü TÜİK tarafından Nisan 2024 dönemine ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi raporu paylaşılacak.

TÜİK Cuma günü Türkiye’nin 2024 yılının 1’inci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını aktaracak. Türkiye ekonomisi 2023 yılının 4’üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 oranında büyümüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.