Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Resesyon Endişesi: Üretim Kesintisi Kararına Rağmen Düşüyor

Küresel piyasalarda durgunluk endişesi, petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Ayrıntılı veriler haberde…
Petrolde Resesyon Endişesi: Üretim Kesintisi Kararına Rağmen Düşüyor
HABER GİRİŞ

Küresel resesyon korkuları ve Çin’deki zayıf petrol talebi fiyatlar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Geçen hafta OPEC+ arz hedefine yönelik son iki yılın en büyük üretim kesintisi kararına rağmen, brent petrol kayıplarını artırıyor.

Brent petrol haftanın başında 98 doları test etse de, kapanış yaklaşırken 91 dolara kadar gerilemiş durumda. Ham petrolde ise fiyat 86 dolar seviyesinde bulunuyor. Küresel ekonomiye ilişkin endişeler üzerine iki haftalık kazanımların ardından petrol haftada yüzde 5 civarında düştü.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin, bir haftalık tatilin ardından artan COVID rakamları ile mücadele ediyor. Ülkenin enfeksiyon çetelesi küresel standartlara göre küçük, ancak ekonomik aktivite ve dolayısıyla petrol talebi üzerinde ağır bir yük olan sıfır COVID politikasına bağlı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bu yıl ve gelecek yıl için petrol talebi tahminini düşürerek potansiyel bir küresel resesyon uyarısında bulundu.

ABD çekirdek enflasyonu son 40 yılın en büyük yıllık artışını kaydederek, küresel bir resesyon riskiyle birlikte faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağı yönündeki görüşleri güçlendirdi. Federal Rezerv faiz kararını 1-2 Kasım tarihlerinde verecek. Beklentiler 75 baz puanlık agresif bir faiz artırımı daha olacağı yönünde.

GCM Yatırım Banner

Commerzbank analistleri, “Her şeyden önce gelecek yıl için petrol talebi tahminlerindeki önemli aşağı yönlü düzeltmeler fiyatları baskılıyor” notunu düştü. Biraz daha aşağı yönlü potansiyel öngördüklerini belirten analistler, OPEC+ üretim kesintileri nedeniyle yılın ilk yarısında zayıf talebe rağmen pazarın dengeli olmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.