Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Credit Suisse Endişesi: 15 Ayın En Düşüğü Görüldü

Credit Suisse cephesindeki iflas korkusu ve resesyon endişeleri, petrolde kayıpların derinleşmesine neden oldu. Detaylar şöyle...
Petrolde Credit Suisse Endişesi: 15 Ayın En Düşüğü Görüldü
HABER GİRİŞ

Petrol, Credit Suisse endişesinin dünya piyasalarını korkutarak Çin’in petrol talebindeki artış beklentilerini boşa çıkmarması ile tarihi düşük seviyelere geriledi. Brent petrol 74 dolara kadar geriledi ve bu son 15 ayın en düşük seviyesi olarak kayıplara geçti. Günlük kayıp yüzde 3’ü aştı.

Ham petrol tarafında da düşüş kendisini gösterdi ve varil fiyatı 68 dolara kadar geriledi. Credit Suisse’in en büyük yatırımcısının İsviçre bankasına daha fazla mali yardım sağlayamayacağını söylemesi, hisse senetleri ile beraber petrolde de satışları beraberinde getirdi.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişme sonrası Credit Suisse hisseleri tarihinin en düşük seviyelerini gördü ve işlemler durduruldu. Petrol komisyoncusu PVM’den Tamas Varga, “Bulaşma korkusu açıkça görülüyor. Sonuç olarak, dolar güçleniyor ve hisse senetleri zayıflıyor. Bunlar petrol için kötü alametler.” değerlendirmesini yaptı.

Petrol , Çin’in ekonomik faaliyetinin katı COVID-19 sınırlama önlemlerinin sona ermesinin ardından 2023’ün ilk iki ayında toparlanma işaretleri göstermişti. Sillicon Valley Bank’ın (SVB) geçen hafta iflas etmesi ve diğer ABD bankalarına dair başarısızlıkların, yakıt talebini baskılayacak bir mali krize yol açabileceği korkusuyla petrol piyasasında kayıplar derinleşti.

Yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından Salı günü bildirilen ham petrol stoklarındaki 1,2 milyon varillik artışı doğrulayıp doğrulamadığını görmek için bugün ilerleyen saatlerde ABD’den resmi petrol envanteri verilerini takip edecek.

GCM Yatırım Banner

Petrol fiyatları Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi ile beraber tarihi zirvelere çıkmıştı. Brent petrol Mart 2022’de 140 dolar seviyesini test etmişti. Daha sonrasında artan enflasyon ve FED’in faizleri agresif bir şekilde artırması, resesyon korkularını tetikledi ve petrolde düşüş dalgasını getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.