Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: Rusya’nın Petrol Geliri Batı Yaptırımları Nedeniyle Sert Düştü

IEA son raporunda, Batı yaptırımları nedeniyle Rusya'nın petrol gelirinin Şubat'ta büyük düşüş yaşadığını bildirdi.
IEA: Rusya’nın Petrol Geliri Batı Yaptırımları Nedeniyle Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı, Rusya’nın petrol ihracat gelirlerinin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşı finanse etme kabiliyetini kısıtlamak için tasarlanan yasaklar ve tavan fiyatlar nedeniyle Şubat ayında keskin bir şekilde düştüğünü bildirdi.

Ajans, Rusya’nın tahmini petrol ihracat gelirlerinin, hacimlerin önemli ölçüde arttığı Ocak ayına göre 2,7 milyar dolar düşerek geçen ay 11,6 milyar dolara düştüğünü açıkladı. Raporda tavan fiyat uygulaması yürürlükte olduğu için Rus petrol ürünlerine yönelik iştahın yeterli olup olmayacağı veya üretimin yaptırımların ağırlığı altında düşmeye başlayıp başlamayacağının henüz belirsiz olduğuna yer verildi.

Son petrol piyasası raporunda gelirlerdeki azalmaya dikkat çekildi. Enerji ajansı, Rusya Maliye Bakanlığı’na atıfta bulunarak, Moskova’nın petrol satışlarından elde ettiği mali gelirin bir yıl önceki seviyenin sadece yüzde 45′i olduğunu belirtti.

Ukraynalı yetkililer ve kampanyacılar daha önce Batılı politika yapıcılara, Kiev’in galip gelmesine yardımcı olmak için petrol gelirlerini hedef alarak Rusya üzerindeki mali baskıyı artırmaları çağrısında bulunmuştu.

Avrupa Birliği’nin Rus petrol ürünlerine yönelik ambargosu, 5 Aralık’ta G7 ülkeleri tarafından uygulanan 60 dolarlık fiyat tavanına dayanarak 5 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Rus ham petrolünün deniz yoluyla ithalatına da yasak getirildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce ekonomik durumla ilgili endişelendiğini ancak ekonomik egemenliklerinin artık önemli bir sonuç olduğunu söylemişti. Rusya’nın ekonomik istikrarının temellerinin herkesin düşündüğünden daha güçlü olduğunu vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın