Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol ABD’deki Stok Endişesi ve Enflasyon Öncesi Yükseliyor

Petrol fiyatları ABD’de yaşanan arz endişesi ile yükseliyor. Diğer yandan bugün açıklanacak enflasyon raporu bekleniyor. Ayrıntılar geliyor...
Petrol ABD’deki Stok Endişesi ve Enflasyon Öncesi Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, doların diğer para birimleri karşısında zayıflaması ve bir raporun ABD ham petrol ve benzin stoklarının düştüğünü göstermesi sonrası yükseliyor. Ham petrol varil fiyatı yüzde 0,7’ye yakın yükselişle 78 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent petrol ise 82 dolarda alıcı buluyor. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün son açıkladığı rakamlara göre, ABD ham petrol stokları 10 Mayıs’ta sona eren haftada 3,104 milyon varil düştü. Benzin stokları 1,269 milyon varil düşerken, distilatlar 673.000 varil arttı.

Ham petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD hükümetinin envanter verileri Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yayınlanacak ve rafinerilerin yoğun yaz sürüş sezonuna doğru artan yakıt talebini karşılamak için çalışmalarını artırması nedeniyle ham stoklarda düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.

ANZ Research bir notunda, ABD petrol stoklarındaki yeni bir düşüş beklentisinin petrol fiyatlarını desteklemesi gerektiği kaydedildi. Bugün ilerleyen saatlerde ABD’nin Nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

Rakamlar Federal Rezerv’in bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceğine dair daha net bir gösterge sunacak ve bu da ekonominin canlanması ile yakıt talebinin artmasına neden olabilir.

GCM Yatırım Banner

Bağımsız piyasa analisti Tina Teng, petrol fiyatlarının aynı zamanda zayıf dolar ve Çin’in teşvik önlemlerinden de destek bulduğunu ve bunun diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için dolar cinsinden petrolü daha ucuz hale getirdiğini söyledi.

Fiyatlar, ABD’nin önemli ihracatçılarından biri olan Kanada petrol arzına ilişkin endişelerle de desteklendi. Kanada’nın yağlı kum endüstrisinin merkezi olan ve ülkenin toplam üretiminin üçte ikisini üreten Fort McMurray’e büyük bir orman yangını yaklaşıyor .

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın