Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peskov: Anlaşmanın Uzatılması Rusya’nın İyi Niyet Jestidir

Tahıl koridoru anlaşması hakkında konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov, 60 gün uzatılmasının Rusya'nın iyi niyet jesti olduğunu söyledi. İşte detaylar...
Peskov: Anlaşmanın Uzatılması Rusya’nın İyi Niyet Jestidir
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizinin çözülmesi için geçen yıl Temmuz ayında, Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında tahıl koridoru anlaşması imzalanmıştı. Söz konusu anlaşmanın sona ermesine kısa bir süre kala bugün 60 gün daha uzatılması kararı verildi. Konuya yönelik Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’dan değerlendirme geldi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, anlaşmanın 120 gün yerine 60 gün süreyle uzatılmasının nedeni hakkında konuştu. Anlaşmanın Rusya ile ilgili olan kısmının yerine getirilmediğini söyledi. Fakat malum tarafların anlaşmanın şartlarını yerine getirecekleri umudu ile Rusya Federasyonu tarafından yapılan bir iyi niyet jesti olduğunu vurguladı.

Peskov, Birleşmiş Milletler’in ve Genel Sekreter Bay (Antonio) Guterres’in çabalarını takdir ettiklerini dile getirdi. Fakat buna rağmen Guterres’in, kolektif Batı duvarını kırmayı başaramadığını söyledi.

Anlaşmanın ayrılmaz bir parçası olarak üzerinde anlaşılan koşulların yerine getirilmediğini bildirdi. Batı’nın, Rusya’nın tarım ve gübre ihracatının önündeki engelleri kaldırmak için yeterince çaba göstermediğini ifade etti.

Sözcü Peskov, anlaşma ayaklarından sadece birisinin üstünde durulamayacağını kaydetti. Anlaşmanın uzatılmasının koşulların yerine getirildiği anlamına gelemeyeceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik bir açıklamada Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) geldi. Rusya’nın anlaşmadan yana olduğu belirtildi. Tarafların girişimin uzatılması için attığı adımları takdirle karşıladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın