Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Anlaşmasının Uzatılmasına MSB’den Açıklama Geldi

MSB, tahıl girişiminin dünya genelinde insanlığa olumlu etkisi olduğun belirterek anlaşmanın devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı. İşte detaylar;
Tahıl Anlaşmasının Uzatılmasına MSB’den Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) tahıl girişiminin uzatılmasına ilişkin açıklama geldi. MSB açıklamasında tahıl koridoruyla bu zamana kadar Ukrayna limanlarından 24 milyon ton tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere sevk edildiği kaydedildi.

Türkiye, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz 2022’de imzalanan tahıl anlaşmasının geçerlilik süresi 18 Mart’ta sona erecekti. Rusya anlaşmanın tüm şartlarının yerine getirilmediğini savunarak süresinin uzatılmasına sıcak bakmıyordu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko ise görüşmeler sonucunda anlaşmanın 60 günlüğüne uzatıldığını duyurdu. Grushko, tahıl girişiminin paket anlaşma olarak onaydan geçtiğini söyledi.

Rus Gübresinin İhracatında İlerleme Sağlanmalı

MSB tarafından yapılan açıklamada, BM koordinatörlüğünde Cenevre’de dün yapılan görüşmeler sonrasında Rusya’nın anlaşmanın 60 gün süre ile uzatılmasına destek verileceği kaydedildi.

Anlaşmadaki hususlar arasında yer alan Rusya’nın gıda ürünleri ve gübresinin uluslararası pazarlara ihracının kolaylaştırılması konusunda yeterli ilerleme sağlanması durumunda sürecin uzatılacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada tüm şartların yerine getirilmesiyle Rusya’nın anlaşmanın devamından yana oldukları belirtilirken, tarafların girişimin uzatılması için attığı adımların takdirle karşılandığına dikkat çekildi.

Krizler, İyi Niyet ve Diyalogla Çözülebilir

Tahıl girişiminin bugüne kadar koordinasyonla başarıyla sürdürülen faaliyetlere işaret edilen açıklamada, tüm sürecin devamı için tarafların taleplerinin de dikkate alındığı vurgulandı.

Tahıl koridoru kapsamında yapılan tüm görüşmelerde taraflara, tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin devam etmesinin önemi hatırlatıldığı paylaşıldı.

MSB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” ifadeleri de yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın