Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pandemiden Sonra Lenovo’ya Ciro Şoku!

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo için pandemiden sonra rüzgar tersten esmeye başladı. 10 çeyreklik büyümenin ardından ciroda sürpriz yaşandı.
Pandemiden Sonra Lenovo’ya Ciro Şoku!
HABER GİRİŞ

Çinli teknoloji devi Lenovo, pandemide yaşadığı talep patlamasındaki altın çağının sonuna geldi. Özellikle bilgisayar satışlarında kayda değer artış yaşayan firmanın pandeminin ardından gelirinde gerileme meydana geldi.

Lenovo, 2020 Mart döneminden bu yana gelirinde ilk kez düşüş yaşadı. 10 çeyreklik büyümenin ardından gelen ilk gelir düşüşü şok etkisi yarattı.

Çin’de satışlarının yıllık bazda yüzde 17’lik düşüşle ciddi oranda gerilediğini bildiren firma, Temmuz-Eylül döneminde toplam gelirinin yıllık bazda yüzde 4 oranında düştüğünü açıkladı. Bu düşüşle birlikte cirosunun 17,09 milyar dolar seviyesine indiğini belirtti.

Yılın ilk çeyreği için cirosunda yüzde 0,2 büyüme ile durağanlık yaşayan teknoloji devi, ikinci çeyrekte yüzde 2’lik düşüş yaşadı.

CEO: Talep, Enflasyon Altında Ezildi

Reuters’e demeç veren şirket CEO’su Yang Yuanqing, yaşanan gelir düşüşü için enflasyonist baskıya işaret etti. Tüketici talebinin yükselen enflasyon baskısı altında ezildiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Lenovo’nun Çin’deki COVID-19 savaşından etkilenmediğini söyleyerek, ülkedeki çoğu fabrikanın çalışır durumda olduğunu kaydetti.

Bilgisayar dışındaki teknoloji ürünlerine de yönelen firmanın, gelecekte gelirinin yarısından fazlasının diğer ürünlerden oluşacağı beklentisini paylaştı.

Lenovo, bilgisayar dışındaki ürün skalasını genişlettiği için cirosundaki düşüşe rağmen kârını korumayı hedefliyor. Nitekim hissedarların net geliri yüzde 6’lık artışla 541 milyon dolara ulaştı.

IDC: Küresel Bilgisayar Sevkiyatları Yüzde 15 Daraldı

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisinin yaşadığı düşüş, küresel pazardaki zayıflığı yansıttı. Pandemi döneminde kırılan arz zinciri ve enflasyonist ortamın doğuşu, teknoloji alanında da talep dengesini zayıflattı.

ABD merkezli pazar araştırmaları firması olan Uluslararası Veri Şirketi’nin (IDC) raporunda da geçen ay sektördeki erimeye dikkat çekilmişti. IDC’nin raporuna göre küresel bilgisayar sevkiyatları, yılın üçüncü çeyreğinde yıllık olarak yüzde 15 daralma yaşamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.