Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş Bu Kez Erkan’ı Yorumladı: Siyasiler Aynısı Olsun

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bugünkü açıklamalarını değerlendiren ünlü finans uzmanı Özgür Demirtaş’tan bu kez farklı bir yorum geldi.
Özgür Demirtaş Bu Kez Erkan’ı Yorumladı: Siyasiler Aynısı Olsun
HABER GİRİŞ

Daha önceki açıklamalarında enflasyonla mücadelede rotanın yanlış olduğu uyarısını çok kez dile getiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan bu kez aksi yönde yorum geldi. Demirtaş, bugün İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın kararlılık mesajını önemsediğini paylaştı.

Demirtaş, TL’ye geçiş zamanının geldiği ve enflasyonu düşürmek için gereken neyse onun yapılacağı mesajını veren Merkez’in hamlelerini destekledi.

Ünlü finans uzmanı, sosyal medya hesabı üzerinden, “Merkez Bankası Başkanı’nın açıklaması çok olumlu. Yüksek bedel ödesek bile kararlıyız demiş. Kendisini ve tüm para kurulunu destekliyorum” dedi.

Benzer şekilde siyasilerin de yeni ekonomi kadrolarıyla aynı tutum ve söylemi benimsemesi gerektiği önerisini paylaşarak, “Siyasetçilerin de aynı kararlılıkta olmasını dilerim” şeklinde ifadede bulundu.

Merkez Bankası için Herkese Geçmiş Olsun Demişti

Demirtaş, Merkez Bankası’nın Temmuz ayında aldığı kararda, enflasyon ateşinin dindirilmesi adına iç talebi baskılamak için kredi kartı nakit avans kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranını artırmasını eleştirmişti.

GCM Yatırım Banner

Merkez’in aldığı son karar yanlış olmasa da yetersiz kaldığı yorumunu yaparak, geliri enflasyon karşısında eriyen milyonların alım gücünün kırılacağına dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.