Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı’ndan Enflasyon Açıklaması: Olumlu Gelişmeler Var

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul Sanayi Odası toplantısında enflasyonla mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.
TCMB Başkanı’ndan Enflasyon Açıklaması: Olumlu Gelişmeler Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Erkan’ın açıklamalarında son dönemde enflasyonla mücadele noktasında yapılanlara ilişkin ifadeler öne çıktı.

TCMB Başkanı, önceliklerinin dezenflasyonu sağlamak olduğunu, enflasyonla mücadelenin en önemli unsurunun kararlılık olduğunu söyledi.

Erkan, enflasyondaki yükselişin ardından politika kararlarının devreye girmesine atıfta bulundu ve geleceğe dair beklentilerde iyileşme işaretleri gördüklerini belirtti. Enflasyonun ana eğiliminin gerilediğini belirten Erkan, Kasım ayı öncü göstergelerin bunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Erkan enflasyonun düşüşe geçmesini bekledikleri tarih olarak gelecek yılın ikinci yarısını işaret etti. Döviz kurlarında istikrarın enflasyonla mücadeleye katkı sağladığını aktaran TCMB Başkanı, otomotiv ve beyaz eşyada talebi canlandırmak adına fiyat indirimleri görüldüğünü söyledi.

Emlak fiyatlarının enflasyonun gerisinde kaldığına vurgu yapan Erkan, yeni kiralık fiyatlarda yatay seyir izlediklerini ve bunun enflasyon beklentilerinin iyileşmesine katkı sağladığını belirtti. Yatırımcıların enflasyonist ortamda kısa vadeli perspektiflere odaklandığına dikkat çeken Erkan, bunun büyüme üzerinde risk yarattığını söyledi. Büyüme için fiyat istikrarının olmazsa olmaz olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

‘Özel Bankalar Etkin Rol Üstlendi’

TCMB Başkanı Erkan, ticari kredi büyümesinde özel bankaların etkin bir rol üstlendiğini, buradaki büyümenin dengeli ve sürekli bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

Haziran’dan önce ticari kredilerde ağırlıklı olarak KOBİ’lere tahsis yapıldığını aktaran Erkan, bu dağılımda son dönemde bir normalleşme gördüklerini ifade etti.

‘TL’ye Talep Arttı’

Erkan konuşmasının devamında, Türk lirasına geçiş zamanının geldiğini belirterek, mevduat verilerinde bunun yansımalarını gördüklerini söyledi.

Erkan, 17 Kasım itibarıyla, 12 hafta içerisinde, mevduatların 1,7 trilyon TL arttığını, kur korumalı mevduatın 601 milyar Türk lirası ve döviz cinsi mevduatın da 3 milyar dolar gerilediğini belirtti.

Türk lirası mevduatın güçlendiğini ve kur korumalı ile döviz cinsi mevduatın gerilediğinin altını çizen Erkan, rezervlerde çok güçlü bir artış olduğunu kaydetti.

Sıkılaştırmada Ne Zaman Tamamlanacak?

TCMB Başkanı Erkan, sıkılaşma politikasının ne zaman tamamlanacağına dair sinyaller verdi. Erkan dezenflasyon için gerekli sıkılaşmayı önemli ölçüde sağladıklarını belirterek, “Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatacağımızı ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için parasal sıkılığı gerektiği müddetçe sürdüreceklerinin mesajını verdi. Enflasyonu düşürme noktasında bazı kısa vadeli maliyetler olabileceğini belirten Erkan, orta ve uzun vadede elde edilecek faydanın çok daha fazla olacağını söyledi.

TCMB geçen hafta gerçekleştirdiği son toplantısında, piyasa beklentilerinin üzerine çıktı ve 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu adım ile politika faizi yüzde 35 seviyesinden yüzde 40’a çıkarılmış oldu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın