Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Demirtaş Herkese Geçmiş Olsun Diyerek Merkez’in Hamlesini Paylaştı

Merkez Bankası’nın kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarında faiz artışı kararını değerlendiren Özgür Demirtaş, son hamlenin etkilerini paylaştı.
Demirtaş Herkese Geçmiş Olsun Diyerek Merkez’in Hamlesini Paylaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen ay açıkladığı enflasyon verisinde tüm kalemlerin zamlanmasına rağmen Mayıs’ta aylık enflasyonun artmadığı hesabını yapan Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) tepki gösteren Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan bir eleştiri de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) geldi.

Ünlü ekonomist ve akademisyen, Merkez Bankası’nın aldığı kararda enflasyonun ve iç talebin baskılanması için kredi kartı nakit avans kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranının yükseltilmesinden sonra yaşanacak gelişmelere dikkat çekti.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı açıklamasında, “Muazzam artışa hazır olun” diyerek, TCMB’nin aldığı son kararın yanlış olmadığını ancak yetersiz kaldığını savundu.

“Doğru bir karar” çıkışını yaparak ticari kredi faizlerinde artışların kayda değer şekilde olacağını söyleyen Özgür Demirtaş şöyle açıklamada bulundu:

“10 puanlık artış hemen yansıyacak. Ticari kredi ile dönen herkese geçmiş olsun. Ama eksik bir karar: Merkez Bankası faizini düşük tutarak bu iş eksik kalır. Ayrıca yatırım ve ihracat kredilerinde çıt yok o da eksik.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu