Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş Enflasyon için TÜİK’e Yoldan Dönün Çağrısı Yaptı

Seçim ayında tüm kalemlerin zamlanmasına rağmen Mayıs’ta enflasyonun aylık bazda artmadığı hesabını yapan TÜİK’e bir tepki de Özgür Demirtaş’tan geldi.
Özgür Demirtaş Enflasyon için TÜİK’e Yoldan Dönün Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ

Seçime gidilirken bir aylığına doğal gazdan ücret alınmayacağının haberi müjde olarak duyurulduktan sonra bedava doğal gazın öteki yüzü vatandaşın alacağı maaş zammında kendini gösterdi. Asgari ücretliye, emekli ve memura verilecek ara zamda baz alınacak enflasyon hesabına doğal gaz kalemini dahil etmeyen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Mayıs ayında enflasyonu son 17 ayın en düşük seviyesinde açıklaması maaşlar için beklentileri düşürdü.

TÜİK’in hesaplamalarına tepki gösteren DİSK Araştırma Merkezi’nden (DİSK-AR) sonra ekonomist ve akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan da benzer bir çıkış geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden TÜİK’e çağrıda bulunan Demirtaş, “Doğal gazın enflasyona katkısında sıfır fiyat uygulaması doğru bir uygulama değil. Ülkenin ücretli çalışanlarını mağdur edici bir uygulama. Ricam, bu tip uygulamalardan acilen dönülmesi. Doğal gaza indirim yapıldı diye insanların maaş zamlarının düşük olacak olması hakkaniyetli mi? Lütfen bu yoldan dönelim. Ayrıca geçmişe dayalı mağduriyetleri de giderelim” dedi.

TÜİK verilerini açıklamadan kendi hesaplamalarını paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), enerji kaleminin enflasyona etkisi kritik olduğundan bu ay iki veri birden paylaşmış, doğal gazın eklenmesi halinde yıllık enflasyonun yüzde 105,45 değil, yüzde yüzde 109,01 arttığını açıklamıştı.

TÜİK ise Mayıs’ta enflasyonun aylık bazda yüzde 0,04, yıllık bazda yüzde 39,59 arttığı hesabını paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın