Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK-AR: TÜİK’in Gazsız Enflasyonu Milyonların Ekmeğiyle Oynadı

Temmuz zammı için belirleyici olacak Mayıs ayı enflasyonunda gaz etkisi maaşlar için beklentileri düşürdü. DİSK-AR, TÜİK’in hesaplamalarına tepki gösterdi.
DİSK-AR: TÜİK’in Gazsız Enflasyonu Milyonların Ekmeğiyle Oynadı
HABER GİRİŞ

Asgari ücretliye, emekli ve memura verilecek maaş zammında belirleyici olan enflasyon hesabına doğal gaz kalemini dahil etmeyen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Mayıs ayında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) son 17 ayın en düşük seviyesine gerilediğini açıklanmasının ardından DİSK Araştırma Merkezi’nden (DİSK-AR) tepki geldi.

Enflasyon hesabı yaptığı alışveriş sepetini mahkeme kararına rağmen açıklamayan TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin daha da tartışmalı hale geldiğini savunan DİSK-AR tarafından yapılan açıklama şöyle oldu:

“TÜİK’in enflasyon ölçümünde doğalgaz fiyatını sıfır olarak kabul etmesi çalışanların ekmeğiyle oynamaktır. Doğalgaz bedelinin bir bölümünün veya tamamının Hazine tarafından karşılanması bir gelir desteği, sübvansiyondur. Bu tip desteklerin enflasyon hesabından düşülmesi bu desteklerin yarattığı ek gelirin enflasyon hesaplaması yoluyla geri alınması anlamını taşır ve gelir desteklerini anlamsız kılar.”


TÜİK’in maaş zammı arifesinde enflasyona doğal gazı dahil etmemesinin, sosyal devletin vatandaşlara sağladığı gelir desteği ile örtüşmediğinin altı çizilen açıklamada, enflasyonun düşük gösterilmesinin milyonlarca vatandaşın gelirinde azalma yaşatacağı belirtildi.

Resmi verilere göre yapılan hesaplamalarda gelir grubuna yansıyan enflasyonun değişkenlik gösterildiğine dikkat çekilerek, “Her ay TÜİK verilerinden yararlanarak hesapladığımız düşük gelirli ve emeklilerin gıda enflasyonuna ilişkin sonuçların da bu durum dikkate alınarak değerlendirilmesi yararlı olacaktır” tavsiyesi sunuldu.

DİSK-AR Mayıs Ayı Enflasyon
Mayıs: DİSK-AR

Sabah saatlerinde enflasyon hesabını paylaşan TÜİK, Mayıs’ta enflasyonun aylık bazda yüzde 0,04, yıllık bazda yüzde 39,59 arttığını açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’ten hemen önce kendi hesaplamalarını paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enerji kaleminin enflasyona etkisinin kritik oluşu sebebiyle bu ay iki veri birden paylaşmıştı.

Buna göre doğal gazın ücretsiz olduğu senaryoda Mayıs enflasyonu aylık yüzde 5,68, yıllık yüzde 105,45 oranında artarken; doğal gazsız senaryoda düşüş eğilimine geçen yıllık enflasyon yerinde saymış, aylık yüzde 7,35, yıllık yüzde 109,01 artış kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.