Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK, TÜİK’e Açtığı Enflasyon Sepeti Davasını Kazandı

Resmi enflasyon rakamlarını hazırlayan TÜİK’in baz aldığı fiyat listesini kamuoyuyla paylaşmaması üzerine DİSK mahkemeye gitti. Son açıklamada, TÜİK’in davayı kaybettiği duyuruldu.
DİSK, TÜİK’e Açtığı Enflasyon Sepeti Davasını Kazandı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay açıkladığı enflasyon verilerinin sahadaki karşılığı tartışmalara konu olurken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) resmi enflasyon verilerinin hesaplandığı sepeti mahkemeye taşıdı.

Enflasyon hesaplamalarında baz alınan madde fiyat listesini açıklamayan TÜİK’e dava açan DİSK, mahkemenin sonuçlandığını açıkladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, mahkemeden sendika adına karar çıktığını duyurdu.

“TÜİK’e karşı açtığımız davayı kazandık” diyerek yargının aldığı kararı paylaşan Çerkezoğlu, “Yargı kararı gereği TÜİK madde fiyat listesini yeniden yayımlamak zorunda” dedi.

TÜİK’in hesaplama yaptığı fiyat listesini geçen yıl haziran ayından itibaren kamuoyuyla paylaşmamasının enflasyon verileri hakkında şüphe uyandırdığını belirterek, kuruma liste bilgisi için talepte bulunduklarını ancak karşılık alamadıklarını hatırlattı.

TÜİK DİSK’in Talebini Tüm Kanallardan Reddetti

Bilgi edinme hakkı çerçevesinde konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) madde fiyat listesi hakkında bilgi almak için başvurduklarını söyleyen Çerkezoğlu, TÜİK’in verdiği cevapta talep edilen bilginin kamuoyunda “yanlış anlama ve yanıltıcı değerlendirmelere sebebiyet verdiği” gerekçesiyle tekrar reddettiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Sonraki süreçte Bilgi Edinme Kurulu’na da itirazda bulunduklarını ve yine taleplerinin reddedildiğini söylerek, “Bunun üzerinde DİSK, Kurul kararının yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve yıllardır açıklanan verilerin açıklanmasından vazgeçilmesinin hukuksuz olduğunu belirterek konuyu idare mahkemesine taşıdı” dedi.

DİSK’in başvurusu üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesi’nin TÜİK’in kamuoyuna fiyat listesini paylaşmasının görevi olduğuna yönelik kararı oybirliği ile aldığını paylaştı.

DİSK Başkanı, “Ankara 6. İdare Mahkemesi 31 Mart 2023 tarih, 2022/2383 esas ve 2023/700 sayılı kararında DİSK Bu yargı kararıyla TÜİK, Haziran 2022’de durdurduğu enflasyona esas madde fiyat listesini tekrar açıklamak zorundadır. Kararın gereğini yerine getirmesi, madde fiyat listesini DİSK’e vermesi ve kamuoyuna açıklaması için TÜİK’e başvuracağız” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın