Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Disk-AR’dan TÜİK’e Çağrı: Bu Karardan Vazgeç!

Disk-AR, TÜİK'in Mayıs ayı enflasyon hesaplamasında doğal gaz fiyatının 0 kabul etmesinin işçinin, emeklinin ve memurun alacağı zam oranını olumsuz etkileyeceğini açıkladı.
Disk-AR’dan TÜİK’e Çağrı: Bu Karardan Vazgeç!
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bir aylık süreyle ücretsiz verilen doğal gazın Bakanlık bütçesinden karşılanacağı için enflasyon hesaplamasında doğal gazın fiyatının 0 kabul edileceğini açıklamıştı. Bu karar tepkilere neden olurken, yakın bir zamanda TÜİK’in verilerinin şaibeli olduğunu belirten Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nden (DİSK-AR) konuya dair açıklama geldi.

Disk-AR bugün yaptığı açıklamada Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) doğal gaz fiyatının sıfır kabul edilmesi ve enflasyonun buna göre hesaplanmasının enflasyonda aşağı yönlü kuvvetli bir etki yaratacağını kaydetti.

İşçiler, Emekliler, Memurlar Düşük Oranda Zam Alacak

TÜİK tarafından alınan bu kararın birçok sorun ve emekçiler açısından büyük kayıplar yaratabileceğini aktardı.

Mayıs ayına ilişkin enflasyonun doğal gaz fiyatının sıfır kabul edilerek açıklanması işçilerin, emeklilerin ve memurların daha düşük oranda zam almasına neden olacağı kaydedildi. Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına iyileştirmeler yapılırken, bu durumun özel sektörde daha büyük kayıplara neden olabileceği bildirildi.

Doğalgaz fiyatının sıfır kabul edilmesindeki amacın enflasyonu düşük göstermek olduğu kaydedildi. TÜİK’e çağrıda bulunan Disk-Ar bu karardan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu