Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK’ten Enflasyon Sepeti Çıkışı: TÜİK’in Verileri Şaibeli

Enflasyon verileri açıklandı ancak hesaplamaların nasıl yapıldığına ilişkin kamuoyuna paylaşılması gereken enflasyon sepeti yine gizlendi. Konuyu mahkemeye taşıyan DİSK’ten açıklama geldi.
DİSK’ten Enflasyon Sepeti Çıkışı: TÜİK’in Verileri Şaibeli
HABER GİRİŞ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) geçen hafta yaptığı açıklamada, DİSK’in Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) açtığı enflasyon sepeti davasını kazandığını duyurması üzerine gözler bugün açıklanan nisan ayı enflasyonuna çevrildi.

geçen yılın haziran ayından itibaren enflasyon sepetini kamuoyuna açıklamayan TÜİK, dava kararına rağmen bugün de enflasyon hesabı yaptığı listeyi paylaşmadı.

Konuya ilişkin açıklama, DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’ndan geldi.

DİSK Başkanı, dava kararına riayet etmeyen TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin daha da şaibeli hale geldiğini savunarak şöyle konuştu:

“TÜİK’in sepetindeki soğanın, peynirin, makarnanın, etin, sütün, domatesin fiyatını halktan gizlemekteki ısrarı kabul edilemez. Bir kamu kurumunu yöneten kişilerin yargı kararlarına uymaması kabul edilemez.”

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in veri karartma girişimine karşı durmaya devam edecekleri sözünü vererek, TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya ile görüşmek için randevu talebinde bulunduklarını açıkladı.

DİSK Başkanı, “TÜİK Başkanlığı yargı kararlarını tanımayarak suç işlemektedir. Yüz yıla yakın yıllık köklü bir geçmişi ve birikimi olan bu kurum daha fazla ayaklar altına alınmamalı, şaibeli hale getirmemeli ve hukukun gereği yapılmalıdır. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın