Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG: Enflasyon Mayıs Ayında Yüzde 105 Seviyesinde Asılı Kaldı

Asgari ücret zammı için kritik olan enflasyon verisine dair iki senaryo paylaşan ENAG, yıllık enflasyonun doğal gazın ücretsiz oluşuyla Mayıs ayında yerinde saydığını açıkladı.
ENAG: Enflasyon Mayıs Ayında Yüzde 105 Seviyesinde Asılı Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İkinci tur seçimlerinde sandıkların kapanmasının ardından netleşen iktidarın seçim vaadi olarak asgari ücretliye söz verdiği Temmuz zammı için önemli olan kritik enflasyon verisi kamuoyunun gündemine sunuldu.

Bu ay toplanması planlanan zam komisyonunun baz alacağı Mayıs ayı enflasyonu doğal gazın seçim döneminde bir aylığına ücretsiz olmasıyla yükseliş göstermedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı enflasyon verisinden önce kendi hesaplamalarını paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), enerji kaleminin enflasyona etkisinin kritik oluşu sebebiyle bu ay iki veri birden açıkladı.

ENAG, doğal gazın ücretsiz olduğu senaryoda enflasyonun Mayıs 2023 döneminde aylık bazda yüzde 5,68, yıllık bazda ise yüzde 105,45 oranında arttığını paylaştı.

Ocak-Mayıs 2023 dönemi enflasyonu yüzde 36,59 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Doğal gazsız senaryoda, düşüş eğilimine geçen yıllık enflasyon senenin beşinci ayında bir önceki ayın verisinde olduğu gibi aynı seviyede kaldı.

Doğal gaz  ödemelerinin eklenmiş haliyle ise Mayıs ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 7,35, yıllık bazda yüzde 109,01 artış kaydetti.

Aynı senaryoda Ocak-Mayıs 2023 dönemi enflasyon oranı yüzde 38,06 olarak kayda geçti.

Enflasyon oranı Nisan ayında aylık bazda yüzde 4,86, yıllık bazda ise yüzde 105,19 artış göstermişti.

Tüm Harcama Grupları Seçim Ayında Zamlandı

ENAG’ın Mayıs ayı raporuna bakıldığında, iki kere seçime giden Türkiye’de çeşitli mal ve hizmetler grubunda aylık enflasyon yüzde 23 arttı.

Sağlık harcamalarında artış yüzde 17,60, ev eşyası grubunda yüzde 13,21 olarak gerçekleşti.

Fiyat zamları bütün harcama gruplarında kayda geçerken, Mayıs ayında en düşük artış yüzde 2,67 ile eğlence ve kültür grubunda oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın