Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: Enflasyon Düşüşe Rağmen Yüzde 100’ün Üzerinde

ENAG, bu yıl yüzde 126‘ları gördükten sonra zirveden çekilen enflasyonun nisan ayında gerileme gösterse de yüzde yüzün üzerinde kalmayı sürdürdüğünü açıkladı.
ENAG Açıkladı: Enflasyon Düşüşe Rağmen Yüzde 100’ün Üzerinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarihi seçimlerden önceki son enflasyon rakamı için gözler tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerine çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı enflasyon verisinden önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), nisan ayına ilişkin kendi hesaplamalarını paylaştı.

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı ENAG’ın hesaplamalarına göre yılın dördüncü ayında aylık enflasyon 4,86, yıllık enflasyon yüzde 105,19 arttı. Ocak-Nisan dönemi enflasyon oranı ise kayıtlara yüzde 29,27 olarak geçti.

Böylece yıllık enflasyon Şubat 2023 döneminde yüzde 126,91 oranında artış gösterdikten sonra art arda iki ay boyunca geri çekilme yaşadı.

Bir önceki raporda enflasyon oranı mart ayında aylık bazda yüzde 5,08, yıllık bazda ise yüzde 112,51 artış göstermişti.

Zirve Artış Giyim Grubunda

ENAG’ın nisan ayı raporuna göre geçen ay en büyük fiyat artışları, bu hafta açıklanan İstanbul enflasyonunda olduğu gibi giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Giyim ve ayakkabı harcamalarında fiyatlar yüzde 14,02 zamlandı. Ev eşyası grubunda yüzde 9,41, haberleşmede ise yüzde 7,47 oranlarında fiyat artışları görüldü.

Nisan ayında fiyat düşüşünün görüldüğü tek ana harcama grubu yüzde 0,90 oranıyla konut olarak gerçekleşti. Konutu, yüzde 0 ile sağlık grubu izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.