Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Enflasyonu Nisan Ayında Yüzde 60 Seviyelerine Geriledi

Yıllık yüzde 80’e yakın yükseldikten sonra okları tersine çeviren İstanbul enflasyonu martta başlattığı düşüşü nisan ayında sürdürerek yüzde 60 seviyelerinde kayda geçti.
İstanbul Enflasyonu Nisan Ayında Yüzde 60 Seviyelerine Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Nisan 2023 dönemine ilişkin fiyat indekslerini paylaştı. İstanbul’da yılın dördüncü ayında yükselişe devam eden enflasyonun yıllık bazda gösterdiği artış önceki aylara nazaran az oldu.

Nisan raporuna göre İstanbul enflasyonu aylık bazda yüzde 4,57 arttı. Kentteki toptan fiyat hareketlerini yansıtan toptan eşya fiyatları indeksindeki artış ise yüzde 3,14 oldu.

Şubat ayında yüzde 80’e yakın geldikten sonra gerileme gösteren İstanbul enflasyonu nisan ayında yıllık bazda yüzde 62,46 artış gösterdi. Toptan eşya fiyatları indeksinde artış oranı yüzde 70,58 olarak kayda geçti.

Mart ayı verilerinde İstanbul’da enflasyon oranı aylık bazda yüzde 2,95, yıllık bazda yüzde 73,02 yükseliş kaydetmişti.

İTO İstanbul Enflasyon
Kaynak: İTO

En Çok Giyim Harcamaları Zamlandı

İTO verilerine göre nisan ayında İstanbul’da bir önceki aya göre giyim harcamaları yüzde 29,04, kültür eğitim ve eğlence harcamaları yüzde 11,97, gıda harcamaları yüzde 3,87, ev eşyası harcamaları yüzde 2,32, konut harcamaları yüzde 1,68 zamlandı.

GCM Yatırım Banner

Toptan fiyatlardaki aylık değişimler ele alındığında; inşaat malzemeleri grubu yüzde 2,96, gıda maddeleri grubu yüzde 0,76, madenler grubu yüzde 0,61 yükseldi.

Kimyevi maddeler grubu yüzde 10,45, yakacak ve enerji maddeleri grubu ise yüzde 1,10 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.