Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş: Enflasyonla Mücadelede Rota Yanlış

Değişen ekonomi kadrolarının enflasyonla mücadele sözünü tutmak için aldığı kararları değerlendiren Özgür Demirtaş, asgari ücretliye zam yapılmamasını eleştirdi.
Özgür Demirtaş: Enflasyonla Mücadelede Rota Yanlış
HABER GİRİŞ

Enflasyonla mücadele edildiği gerekçesiyle yeni yıldan itibaren asgari ücretliye 6 ayda bir zam yapılmayacağı, Ocak ayındaki güncellemenin yıl boyunca değişmeyeceği yönündeki haberleri değerlendiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ekonomi yönetiminin enflasyonun faturasını dar gelirlinin hesabına yansıttığı eleştirisini yaptı.

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarını paylaşan ünlü ekonomist ve akademisyen, asgari ücrete senede sadece bir kere zam yapılmasının yanlış karar olduğunu savunarak şöyle ifade kullandı:

“Fakir fukaranın maaşıyla oynayarak enflasyon düşürmeye çalışmak yanlıştır. Enflasyon: 1) liyakatli atamalar 2) bağımsız Merkez Bankası 3) bağımsız kurumlar 4) akla uygun para politikası ile kalıcı olarak düşer. Asgari ücretliye daha az para verilerek değil.”


Ayrıca akşam saatlerinde yaptığı paylaşımında istihdamı bekleyen tehdidin haberini vererek, “Üzülerek söylüyorum. Büyük işsizlik geliyor” diyen ünlü ekonomist, dünden bugüne atılan adımların geleceğe yansımalarına dikkat çekti.

Özgür Demirtaş, “Son 10 yıldır yapılan Ekonomi Politikası hataları çok pahalıya patlıyor, patlayacak” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.