Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ÖSYM Duyurdu: KPSS Ortaöğretim Sınav Başvuruları Başladı

Kamuda personel olmak isteyen milyonlarca adayın dört gözle beklediği haber geldi. KPSS Ortaöğretim başvuruları başladı. İşte detaylar...
ÖSYM Duyurdu: KPSS Ortaöğretim Sınav Başvuruları Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim başvurularının başladığını duyurdu. 2022 KPSS Ortaöğretim Başvuru Kılavuzu yayımlandı.

ÖSYM, 1 Eylül itibarıyla başlayan KPSS Ortaöğretim başvurularının 13 Eylül saat 23:59’da sona ereceğini açıkladı. Ayrıca sınav ücretinin 130 TL olduğunu bildirdi.

ÖSYM’nin resmi sitesinde sınava ilişkin şu bilgiler yer aldı:

Sınav 6 Kasım 2022 tarihinde uygulanacak.

Başvurular elektronik ortamda, ÖSYM Başvuru Merkezlerinin aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Belirtilen süre içinde başvuruda bulunamayan adaylar geç başvuru günleri olarak belirtilen 21-22 Eylül tarihleri arasında yapabilecek. Geç başvuru günülerinde sınav ücreti yüzde 50 artırımlı ödenecek.

Sınava, ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ve ortaöğretim düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvuruda bulunabilecek.

Sınav sonuçları, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak.

Sınav saat 10:15’te başlayıp 130 dakika sürecek. Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri uygulanacak. Her bir testte 60 soru yer alacak.

DHBT Sınav Tarihi Belli Oldu

ÖSYM kılavuzda aynı zamanda Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınav tarihi açıkladı. Sınav 27 Kasım 2022 tarihinde, başvurular ise 7-17 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

DHBT sınav ücreti 155 TL olarak açıklandı. Sınava girecek adaylar ücreti en son 18 Ekim tarihine kadar yatırabilecek. Ödemeyi gerçekleştirmeyen adaylar geç başvuru günü olarak belirtilen 25 Ekim 2022 tarihinde sınav ücretini yüzde 50 artırımlı olarak yatıracak.

Sınav saat 10:15’te başlayacak ve 60 dakika sürecek.

ÖSYM 2022 Sınav Takvimini Tekrardan Güncellemişti

ÖSYM ‘de bu gelişmelerin öncesinde geçtiğimiz haftalarda Türkiye genelinde büyük etki yaratan bir olay yaşandı. 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS lisans sınavı sorularının sızdırıldığına dair iddialar gündeme oturdu. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili soruşturma başlattı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınarak yerine Bayram Ali Ersoy getirildi. Göreve gelen yeni başkan söz konusu sınavın iptal edildiğini duyurdu. Gelişmelerin ardından ÖSYM, 2022 yılı sınav takvimini tekrardan güncelledi. Değişiklik yapılan sınavları ve tarihlerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın