Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KPSS Soruşturması Sürerken ÖSYM’ye Yeni Başkan Atandı

Temmuz sonunda gerçekleştirilen KPSS sınavında soru sızdırılma iddialarının ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınmıştı. Yerine kim atandı? İşte detaylar,
KPSS Soruşturması Sürerken ÖSYM’ye Yeni Başkan Atandı
Yorum

Lisans mezunlarının katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruların, bir yayınevinin denemesinde birebir bulunması iddiası, sınava giren milyonlarca kişiyi mağdur etti.

Skandalın ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Yeni başkanın atanması çok sürmedi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yeni atamayla ilgili karar yayımlandı. Bu kararla ÖSYM Başkanı olarak göreve Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy getirildi.

Atama kararı, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7. Maddeleri gereğince yapıldı.

Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy Kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğan Ersoy, ODTÜ Matematik Öğretmenliği programını bitirip Yüksek Lisans ve doktorayı Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında yaptı.

Doktora için 1 yıl ABD’de bulunan yeni ÖSYM Başkanı, 2010’dan sonra doçent ve profesörlük unvanlarını almayı başardı.

Geçmişinde bilimsel dergide kurul üyesi, uluslararası dergilerde yazarlık tecrübeleri bulunan Ersoy’un matematik alanında ulusal araştırmaları vardır.

2017-2020 yılları arasında YTÜ Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak görev yaptı ve üniversitenin Matematik Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürdü.

Konuyla İlgili Soruşturma Başlatılmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olayın üzerine gideceklerini ve soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. Konuyla ilgili inceleme yapması için Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilmişti.

Erdoğan, incelemelerin titizlikle yapılacağını ve gerekli adımların ivedilikle atılacağını belirterek “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu