Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York FED İmalat Endeksi Mayıs’ta 4 Ayın En Düşüğünde

Empire State İmalat Araştırmasına yanıt veren firmalara göre, New York eyaletinin Mayıs 2023 dönemi ticari faaliyetleri keskin bir şekilde düştü. İşte detaylar;
New York FED İmalat Endeksi Mayıs’ta 4 Ayın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

New York Federal Rezerv Bankası (FED) bugün eyaletin Mayıs’taki imalat endeksi verilerini paylaştı. New York eyaletinin imalat endeksi Mayıs’ta 43 puan azalarak eksi 31,8’e geriledi. Böylece endeks, 4 ayın en düşük seviyesiyle kayıtlara geçmiş oldu.

Piyasa beklentileri eyaletin imalat sektöründeki daralmayı gösteren endeksin Mayıs ayında eksi 3,7 değerini alması yönündeydi.

Nisan ayında pozitif bölgeye sıçrayan genel iş koşulları endeksi 43 puan düşerek eksi 31,8 oldu. Ankete katılanların yüzde 17’si koşulların ay içinde iyileştiğini bildirirken, yüzde 49’u koşulların kötüleştiğini savundu.

Bir önceki ay artış gösteren yeni siparişler ve sevkiyatlarda da düşüş bildirildi. Yeni sipariş endeksi Mayıs ayında 53 puan azalarak eksi 28’e, sevkiyat endeksi ise 40 puan azalarak eksi 16,4’e geriledi.

Rapora göre karşılanmayan siparişler endeksi eksi 13,2’ye geriledi. Söz konusu düşüş doldurulmayan siparişlerin daha düşük olduğuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Çalışan Sayısı Endeksi Dördüncü Kez Negatif Bölgede Kaldı

Siparişlerdeki teslimat süreleri endeksi eksi 5,7’ye düşerek teslimat sürelerinin bir miktar kısaldığını gösterdi. Stoklar endeksi ise eksi 12,3’e gerileyerek stoklardaki azaltmayı bildirdi.

Çalışan sayısı endeksi art arda dördündü kez negatif bölgede kalarak eksi 3,3 değerini aldı. Ortalama çalışma haftası endeksi eksi 3,5 ile sıfırın altında kalarak istihdam ve çalışılan saatlerde hafif bir düşüşü göstermiş oldu.

FED tarafından açıklanan New York eyaletinin imalat endeksi raporuna göre gelecek 6 aylık görünüme ilişkin iyimserlik ise 9,8’e çıktı. Bu yükseliş ise firmaların önümüzdeki 6 ay içindeki faaliyetlerinde çok fazla iyileşme beklemediklerine işaret etti.

Üretim sektöründeki görünüme ilişkin bilgi veren imalat endeksinin sıfırın üzerinde değer alması sektörde büyüme, sıfırın altında değer alması ise daralma olduğuna işaret ediyor.

Rapora göre yeni siparişler ve sevkiyatların artmasıyla istihdamın ve ortalama çalışma haftasının biraz daha yükseleceği kayda geçti.

Sermaye harcama endeksi ise sermaye harcama planlarının zayıfladığı vurgulanan rapora göre üç yılın en düşük seviyesi olan 0,9’a geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.