Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

New York FED İmalat Endeksi Nisan’da 35 Puan Arttı

New York FED Nisan ayı imalat endeksi açıklandı. ABD'deki ticari faaliyetlere ilişkin rapor, beklentinin çok üzerinde okuma kaydetti. Detaylar haberde;
New York FED İmalat Endeksi Nisan’da 35 Puan Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Federal Rezerv Bankası (FED) tarafından New York eyaletinin Nisan ayı imalat endeksi açıklandı. New York FED’in açıkladığı endeks Mart’taki eksi 24,6’dan otuz beş puan artarak Nisan’da 10,8’e yükseldi. Piyasa beklentileri endeksin eksi 8,7 olması yönündeydi.

Böylece New York eyaletindeki, ticari faaliyetler beş aydır ilk kez artmış oldu. Yeni siparişler ve sevkiyatlarda Nisan ayında arttı.

New York FED’in raporuna göre yeni sipariş endeksi Mart’taki eksi 21,7’den 47 puan artarak Nisan’da 25,1 seviyesinde gerçekleşti. Sevkiyat endeksi ise 37 puan artışla 23,9’a ulaştı.

Teslimat süreleri sabit kalırken, stoklarda yükseliş görüldü. Açıklanan raporda stoklar endeksinin 10 puan artarak 8,2’ye yükseldiği bildirildi.

İstihdamda Art Arda Üçüncü Kez Düşüş Kaydedildi

Faaliyetteki artışa rağmen, hem istihdam hem de çalışılan saatte art arda üçüncü kez azalma kaydedildi. Rapora göre çalışan sayısı endeksi eksi 8, ortalama çalışma haftası endeksi ise eksi 6,4  olarak kaydedildi.

Gelecekteki 6 aylık görünüme ilişkin iş koşulları endeksi ise 6,6’ya yükseldi. Yeni siparişlerin ve sevkiyatların ılımlı bir şekilde artması bekleniyor. Sermaye harcama endeksi üç puan artarak 16,5’e, teknoloji harcama endeksi ise 10,3 seviyesinde oldu.

Üretim sektöründeki görünüme ilişkin bilgi veren imalat endeksi, kaydedilen değerin sıfırın üzerinde olması sektördeki büyümeye, sıfırın altında olması ise daralmaya işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu