Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Netanyahu Gazze’de Filistin Otoritesi Görmek İstemiyor

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurduğunda bölgedeki yönetimin nasıl olacağı sorusu tartışma yaratmaya devam ediyor. Netanyahu, bölgede Filistin otoritesi istemiyor.
Netanyahu Gazze’de Filistin Otoritesi Görmek İstemiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Daha önceki açıklamalarında Gazze’de sivil otoritenin devreye sokulacağını söyleyen ve savaşa son vermek için tüm İsrailli rehinelerin serbest kalması şartını ortaya koyan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Savaşta kendisinden yana taraf olan ABD yönetimine gönderdiği son mesajda Gazze’nin kaderinin ne olacağına ilişkin görüşünü paylaşan Netanyahu, “burada Filistin otoritesinin olmayacağı” çıkışını yaptı.

Filistinlilerden arınmış bir Gazze planını savunan İsrail Başbakanı, ABD tarafına verdiği bilgide bu tezinde ısrarcı oldu.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın aktardığına göre partisine yaptığı konuşmada, “Savaş sonrası Gazze’de Filistin yönetiminin kontrolüne karşı olduğunu” söyledi.

ABD yönetimine ilettiği mesajda ise “Savaş sonrası Gazze’de yeniden bir Filistin otoritesi olmayacak, hatta hiçbir Filistin otoritesi olmayacak” dedi.


Beyaz Saray da Netanyahu’nun tezini sahiplenir açıklamalarda bulunmuş, Gazze’de barışı garantileyecek bir Filistin yönetiminin olmadığı savunulmuştu.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, savaş sona erdiğinde Gazze’de oluşacak boşluğun nasıl doldurulacağına ilişkin net bir çıkarımda bulunmamıştı.

Kirby, mevcuttaki Filistin yönetiminin Gazze’yi yönetecek güvenilirliğe sahip olmadığını söyleyerek, “Gazze’de yönetim nasıl olursa olsun, Filistin halkının isteklerine yanıt vermelidir ve şu anda Filistin yönetimi bu güvenilirliğe sahip değil” demişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.