Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Netanyahu’ya Ateş Püskürdü: Savaş Suçuyla Yargılanacak

Orta Doğu’daki savaş gündemini ajandasında tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahiplendiği Filistin meselesine ilişkin dikkat çeken açıklamalarını sürdürdü.
Erdoğan Netanyahu’ya Ateş Püskürdü: Savaş Suçuyla Yargılanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 39’uncu Bakanlar Oturumu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Hamas çatışmalarını ele aldı. Savaşın başladığı ilk günden itibaren Filistin yanlısı tavır alan Erdoğan, bugünkü konuşmasında Netanyahu yönetimini eleştirirken, Hamas’a destek açıklamasında bulundu.

Ateşkesin sona ermesiyle birlikte Gazze’deki kıyımların devam ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze kasabı olan Netanyahu bir savaş suçlusu olarak yargılanacaktır” çıkışını yaptı.

“İsrail’in saldırılarına direnen Gazze’yi selamlıyorum” diyerek Filistin’e seslendiği konuşmasında, 1 Aralık Cuma günü itibarıyla kaldığı yerden devam eden saldırılarda 16 binin üzerinde can kayıplarının yaşandığına dikkat çekti.

Çatışma durumlarında Müslüman bir fail bulunduğunda tepkilerin birbiri ardına geldiğini ancak İsrail’in katliamlarına kimsenin ses çıkarmadığını savundu.

Erdoğan, “Bunca masumun ölümünü, sessizce geçiştirmeye hatta Hamas bahanesiyle meşrulaştırmaya çalışanların artık insanlığa söyleyecek tek bir sözleri dahi kalmamıştır” dedi.

GCM Yatırım Banner

BM’nin Çarpık Yapısı Değiştirilmeli

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun çarpık yapısı değiştirilmelidir” diyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) işleyişini eleştirerek şöyle ifade kullandı:

“Bir tarafta savaş dursun diyen 121 ülke var, diğer tarafta İsrail saldırılarına açık çek veren 3-5 ülke. Bu 3-5 ülke ne zaman ‘tamam’ derse ancak o zaman harekete geçen küresel mekanizma var. Böyle bir yapının barışı getirmesi mümkün değildir.”

Konuşmasının sonunda, “Bugün Gazze’yi savunmak demek Kudus’le birlikte Mekke’yi, Medine’yi, İstanbul’u, Şam’ı, Bağdat’ı savunmak demektir. Yangının bizim ocağımıza ulaşmasını beklersek, o yangın bir gün mutlaka evimize gelecektir” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.