Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Borsa Yorumu: Paniğe Gerek Yok

Yeni yılda yatırımcısını ters köşeye düşüren borsa için endişeli bekleyiş sürerken Bakan Nebati, borsa ve EYT düzenlemesi için açıklamalarda bulundu.
Nebati’den Borsa Yorumu: Paniğe Gerek Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da 5 Kasım Perşembe günü başlayan ve bu hafta da devamı gelen sert düşüşler yatırımcıları korkuttu. Geçen yıl boyunca rekor artış haberlerine konu olan borsanın bu yıl aynı performansı göstermeme olasılığı gündeme oturdu. Gündemde yerini koruyan bir diğer madde ise emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşıp hayata geçirileceği tarih oldu.

Henüz Meclis’e gelmeyen düzenleme ve Borsa İstanbul’daki duruma dair merak edilen soruları Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yanıtladı.

Bakan Nebati ile konuşan Hürriyet Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, “Nebati’nin Keyfi Yerinde” başlığıyla yazdığı köşe yazısında borsa yatırımcısı için tavsiyelere yer verdi.

Özellikle küçük yatırımcılar için “Borsadan korkmasınlar” tavsiyesinde bulunan Nebati, yatırımlarda bilinçli davranmak gerektiğinin altını çizdi.

Hazine ve Maliye Bakanı, “Mutlaka finansal okuryazar olsunlar. Herkesten akademik derinlik veya uzmanlık beklenemez ama bilinçli olarak danışmanlık üzerinden gidilebilir” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye Borsası için Büyük Bir Fırsat Doğdu”

Daha önce borsaya yönelik yaptığı değerlendirmelere benzer şekilde çıkışta bulunan Nebati, “Türkiye borsası için büyük bir fırsat doğdu” diyerek, borsanın yıldızının parlayacağı beklentisini yineledi.

Geçen yıldan itibaren çok sayıda yatırımcının borsaya yöneldiğine dikkat çekerek, firmalar nezdinde de borsanın rağbet gördüğünü söyledi.

Küçük yatırımcılar için “Kısa gün kârını öncelemesinler. Borsa’yı bir kumarhane gibi görmesinler” diyen Nebati şöyle açıklamada bulundu:

“Halka arzlarla yeni firmalar borsaya giriyor. Borsa kumar veya kısa gün kârı değil doğru ve verimli bir finansal araç. Kısa vadeli, gündelik bakmasınlar.”

“Borsa Her Zaman Bir Düzeltme Yapar. Asla Paniğe Gerek Yok”

Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun borsa hakkındaki çıkışına atıf yapan Nebati, küçük yatırımcının mağdur edilebileceğine yönelik uyarıları kabul etmedi.

Borsa ortamında bilinçli bir panik havasının yaratılmaya çalışıldığını savunarak, politik rantın söz konusu olduğunu ifade etti.

Bakan Nebati, “Milyonlarca insanın girmeye başladığı borsa üzerinden bir siyasi çıkar elde etmeye çalışıyorlar. Kesinlikle bu konudaki spekülasyonlara kulak vermesinler” şeklinde uyarıda bulundu.

Yatırımcılara seslenerek, “Borsa her zaman bir düzeltme yapar. Aşağı doğru giderken de yukarı doğru giderken de bir düzeltme yapar. Asla paniğe gerek yok” dedi.

“EYT Yasası Önümüzdeki Ay Ete Kemiğe Bürünmüş Olur”

EYT düzenlemesi için “Hazırlandık, biz hazırlıklıyız” diyen Nebati, Şubat ayını işaret ederek şöyle açıklama yaptı:

“Cumhurbaşkanı’mızın bu konudaki duruşu belliydi. Biz EYT ile ilgili tedbirimizi aldık. Süreç tamamen kendi mecrasında yürüyor. Yasa çıktıktan sonra Çalışma Bakanlığı tarafından tamamlanması gerekiyor. Zannedersem yasa önümüzdeki ay ete kemiğe bürünmüş olur. Biz hazırız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.