Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kasırga Sürüyor! SPK’nın Hamlesi de İlaç Olmadı

Dün SPK tarafından ters repo sözleşmelerine yönelik alınan erteleme kararı, beklenen sonucu vermedi. Borsada neler oluyor? İşte detaylar;
Borsada Kasırga Sürüyor! SPK’nın Hamlesi de İlaç Olmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada kayıpların her geçen gün artmasıyla özellikle yeni yatırımcıların beklentileri dibe vurmuş durumda. Uzmanlar, bazı faktörlerin düşüşleri tetiklediğini ancak yine de belirgin ve mantıklı gerekçelerin olmadığını söylüyor. “Yeni bir virüs mü çıktı? Merkez Bankası Başkanı istifa mı etti? Savaş mı çıktı?” dedirten kayıplara Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) önlemleri de yetersiz kaldı.

Dün akşam saatlerinde açığa çıkan SPK belgesinde Pay Senedi Repo Pazarı’nda taraf olunan ters repo sözleşmelerinin kapatılması tarihinin 28 Nisan’a kadar uzatılması, hem yatırımcılar hem de uzmanlar tarafından karanlığa tutulan bir ışık olarak kabul edilmişti.

Sosyal medyada konuyla ilgili olarak ümit verici tahminler yapıldı ve bugün için BIST 100’de yüzde 3 – 5 arasında bir artış olabileceği düşünülmüştü. BIST 100 endeksi güne alıcılı başlasa da öğlen saatleri itibarıyla satış baskısı devam etti.

Geçtiğimiz gün ise düşüşlerin önüne geçilmesi amacıyla atılan bir diğer adım ise Borsa İstanbul’un pay piyasasının işleyişine ilişkin yaptığı açıklaması oldu. Duyuruda, gün içerisinde devre kesici sisteminin çalıştığı ve açığa satış yapılabilen hisselerde gün sonuna kadar işlemlerde yukarı adım kuralının uygulanacağı belirtilmişti.

Ne yazık ki borsadaki kayıpların önüne geçilmesi için atılan adımlar yeterli gelmedi.

GCM Yatırım Banner

Borsadaki volatilite, sert düşüşler ve geleceğe yönelik belirsizlikler arttıkça özellikle tecrübesi az olan yeni yatırımcıların panik seviyesi de artıyor. “Borsa söylendiği gibi kazandırmıyormuş” diyerek satış baskısını daha da artıran yatırımcılar tozu dumana katarak ellerindeki hisseleri çıkartıyor.

Düşüşler Normal Karşılanmalı mı?

Borsada Kasırga Sürüyor! SPK’nın Hamlesi de İlaç OlmadıKaynak: Paratic Piyasalar

Saat 15:04 itibarıyla BIST 100 günlük 0,14 artışla 4769 puanda seyrediyor. Söz konusu veriler bugün için yapılan iyimser tahminleri de boşa çıkardı. Uzmanlar, SPK’nın duyurusundan sonra yüzde 5’e kadar yükseliş görülebileceğini belirtmişti. Borsa 12 Ocak’a alıcılı başlasa da gün içinde satışlar görmeye devam etti.

Dün kapanışını 4728 puandan yapan endeks, sadece 41 puan artmayı başarabildi.

Gün içinde endekste görülen yüzde 4’e yakın yükselişin devamı gelmedi.

Uzmanlar, düşüşlerin borsanın doğasında olduğunu, ancak oransal olarak bu seviyelerdeki kayıpların normal olmadığını vurguluyor. Söz konusu satışların sadece pandeminin en yoğun olduğu dönemde görüldüğü aktarılırken piyasayı toparlamak için yapılan hamlelerin de ilaç olmaması tehlikenin boyutunu daha da artırıyor.

Geçtiğimiz günlerde “Satmıyorum” başlığı trend topik olarak karşımıza çıkmıştı. Bazı yatırımcılar sabredip bekleyeceğini söylese de endekslerde ve hisselerdeki sert düşüşler birçok yatırımcının fikrini değiştirdi.

Borsa İstanbul ve SPK tarafından atılan adımlar da kayıplara çare olmayınca ümitler iyice kesildi. Bugün gün sonunda BIST 100’ün göstereceği izlenimin oldukça kritik olacağı vurgulanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.