Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Piyasaların Toparlanması için Repo Güncellemesi!

Borsadaki sert düşüşlerin ardından akşam saatlerinde açığa çıkan bir belgede para piyasası fonlarına pozisyon kısıtlama tarihinin uzatıldığı belirtildi. İşte detaylar;
SPK’dan Piyasaların Toparlanması için Repo Güncellemesi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da 3 Ocak’tan beri yaşanan sert düşüşler ve satış dalgaları sonrasında SPK’dan kritik hamle geldi. Ters repo sözleşmeleri uzatıldı. Kurul, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptığını ve işlemlerin 28 Nisan 2023’e kadar ertelendiğini açıkladı.

SPK daha önce, para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları ile para piyasası veya kısa vadeli borçlanma araçları temalı diğer fonların Borsa İstanbul Pay Senedi Repo Pazarı’nda (PSRP) taraf oldukları ters repo sözleşmelerinin vade bitiminde tekrar portföylere dahil edilmemesini ve söz konusu pozisyonların 30 Ocak 2023’e kadar kapatılmasını kararlaştırmıştı.

Para Piyasası Fonlarına Pozisyon Kısıtlama Tarihi Uzatıldı!Kaynak: Twitter

Belgeye göre yapılan değerlendirmeler sonucunda söz konusu fonların taraf olduğu/olacağı ilgili pozisyonların kapatılması için verilen sürenin 28.04.2023 tarihine kadar uzatıldığı duyuruldu. Konu hakkında portföy şirketlerinin bilgilendirilmesi talep edildi.

Söz konusu belge, sosyal medya üzerinde büyük ses getirmeyi başardı. Yatırımcılar ve uzmanlar bu erteleme işleminin iyi yorumlanabileceğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Borsa yatırımcılarının yakından takip ettiği İris Cibre, belgeyi paylaşarak “Yarın yeşillenir miyiz?” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.