Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nasdaq CEO’su Uyardı: FED Dikkatli Olmalı!

Nasdaq CEO’su Adena Friedman, Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlaması konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Nasdaq CEO’su Uyardı: FED Dikkatli Olmalı!
HABER GİRİŞ

Nasdaq CEO’su Adena Friedman, Federal Rezerv’in faiz politikasına yönelik uyarılarda bulundu. Friedman, FED’in faiz oranlarını çok erken düşürme konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Friedman, “Yıl boyunca faiz indirimleri yapılması gerektiğini söyleyen pek çok sinyal varken, FED’in yerinde olsaydım, çok erken başlama konusunda biraz endişelenirdim.” açıklamasında bulundu.

Enflasyon doğru yönde ilerlerken, FED’in de bunun ılımlı olmasını bekleyeceğini ve faiz oranlarını düşürmeyi zorlaştıracağını sözlerine ekledi. Friedman, FED’in faiz politikasında önemli hamleler yapmaya başlamadan önce faiz oranı çevresinde istikrar durumuna ulaştıklarını hissettiklerinden emin olmak istediğini ifade etti.

FED geçen ay gerçekleştirdiği toplantısında üst üste üçüncü kez faiz oranlarını sabit tuttu ve yüzde 5,25-50 seviyesinde bıraktı. Komisyon üyeleri bu yıl üç kez faiz indirimi olabileceğini bildiriyor.

Friedman ayrıca enflasyonun düştüğünü ve iş maliyetlerinin azaldığını bilmenin şirketlere daha fazla güven vereceğini vurguladı. Nasdaq CEO’su geçen yıl piyasa performansının çok ağır olmasına rağmen, daha az değerli şirketler de dahil olmak üzere değerlemelerde geniş tabanlı bir iyileşmenin ortaya çıktığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Mart 2022 ile Temmuz 2023 arasında Federal Rezerv, artan enflasyonla mücadele etmek için 11 faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları 40 yılın zirvesine taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın