Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD’dan Enflasyon Açıklaması: Düşüş Ne Zaman?

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, enflasyonu değerlendirdi ve gelecek yılın ortalarında makul seviyelerin görülebileceğini söyledi.
MÜSİAD’dan Enflasyon Açıklaması: Düşüş Ne Zaman?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ekonomide son duruma ve enflasyona dair görüşlerini paylaştı. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın küresel enerji ve emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturduğun belirten Asmalı, bunun maliyetleri artırdığını söyledi.

Türkiye için enflasyonist sürecin henüz bitmediğini belirten Asmalı, ekonominin sıkılaşma sürecinde olduğu bir dönemde büyüme hızının takdir edilmesi gereken bir gelişme olduğunu ifade etti. Asmalı fiyat artışlarının da 2024 yılının özellikle ikinci yarısı itibarıyla çok daha makul düzeylere gerileyeceğini beklediklerini söyledi.

Yılın ilk ayında ihracat, sanayi üretimi ve perakende satış verilerindeki artışlar yaşandığını hatırlatan Asmalı, “Maalesef 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremler neticesinde tarihinin en büyük felaketi ile karşılaşan ülkemiz; GSYİH’deki payları yüzde 10’u aşan ve toplam ihracatın yüzde 8,6’sını gerçekleştiren 11 ilde ekonomik aktivitenin ciddi anlamda sekteye uğramasıyla, büyük bir şok yaşamıştı.” açıklamasında bulundu.

Yılın üçüncü çeyreğindeki verilerin yüz güldürdüğünü söyleyen MÜSİAD Başkanı, yüzde 5,9’luk büyüme performansının, 2024 için motivasyon kaynağı olacağını sözlerine ekledi.

TÜİK tarafından bu ayın başında paylaşılan rapora göre enflasyon Kasım’da yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,28 olarak açıklandı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.