Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MÜSİAD Başkanından Doğal Gaz İndirimine Teşekkür

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, doğal gaza gelen indirim için teşekkür ederek enflasyonla mücadelede önemli olacağını vurguladı. Detaylar haberde...
MÜSİAD Başkanından Doğal Gaz İndirimine Teşekkür
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BOTAŞ, bugün hem büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın hem de elektrik üretimi amaçlı doğal gazın toptan satış fiyatında indirim uyguladığını açıkladı. Duyurunun ardından Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı’dan değerlendirme geldi.

MÜSİAD Başkanı Asmalı, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Asmalı, söz konusu indirimin reel sektörün üretim maliyetini azaltarak enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynayacağını aktardı. Sanayide kullanılan elektriğe yapılması öngörülen indirimlerin, dezenflasyon süreci için olumlu bir gelişme olduğunu aktardı.

Asmalı, “Reel sektörü üretim maliyetleri açısından rahatlatacak bu indirimler, fiyatlama davranışlarının normalleşmesine ve tüketici fiyatlardaki artış eğiliminin zayıflamasına destek olacaktır. Böylece tüketici enflasyonu bu yıl 2022’ye kıyasla daha ılımlı bir seyirde ilerleyecektir.” açıklamasında bulundu.

MÜSİAD Başkanı, enflasyonun inişe geçmesiyle birlikte makro ekonomik istikrarın yeniden tesis edileceğini belirtti. Böylece Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik hedeflerine ulaşmasında katkı sunacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Başkan, “Bu bağlamda MÜSİAD olarak, sanayide kullanılan doğal gaz fiyatlarında yapılan indirimler sebebiyle bütün üreticilerimiz adına ekonomi yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kavcıoğlu ve Nebati’den Enflasyon Mesajı

Enflasyonla mücadele konusuna vurgu yapan MÜSİAD Başkanı Asmalı’nın yanında konuya yönelik bir açıklamada bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

Bakan Nebati, Türkiye’nin enflasyonu üretimle yendiğini vurguladı.

Ayrıca TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 yılı enflasyon beklentisini açıkladı. Buna göre enflasyonu 2023 yıl sonunda yüzde 22,3 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın