Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Duyurdu! Sanayi Gazına İndirim

BOTAŞ, büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında indirim yapıldığını duyurdu. Detaylar haberde...
BOTAŞ Duyurdu! Sanayi Gazına İndirim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), doğal gazın toptan satış fiyatında indirim yaptığını açıkladı. Söz konusu duyuru BOTAŞ’ın resmi sitesinde yayımlandı.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada doğal gaz satış fiyatlarının belirlenmesinde, piyasa koşulları, ekonomik şartlar ve piyasa fiyat istikrarı gibi unsurların dikkate alındığı ifade edildi.

Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişimin de dikkate alındığı aktarıldı. Mümkün olan en makul seviyede belirlendiği ve tüketicilere sunulduğu kaydedildi.

Sanayi Gazına İndirim

Buna göre büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toplam satış fiyatında yüzde 13,30 ile yüzde 17,22 oranında, elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında ise yüzde 16,67 oranında indirim yapıldı.

BOTAŞ, söz konusu indirimin 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla yüzde 24,77 ile yüzde 38,45 oranında indirim yapıldığı bildirildi.

Bu gelişmelerin öncesinde yakın bir zamanda BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Özcan, 2016’ya kadar LNG’nin 34 milyon metreküplük kapasitenin olduğunu ve şu anda 33 milyon metreküp kapasitenin olduğunu aktardı. Yeni LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin yolda olduğunu belirterek bunların gaz merkezi olma yolunda dev adımlar olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın