Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Genel Müdürü: Gaz Merkezi Olma Yolunda Dev Adımlar Atıyoruz

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Türkiye'nin gaz merkezi olma yolunda ilerlediğini söyledi. Detaylar haberde..
BOTAŞ Genel Müdürü: Gaz Merkezi Olma Yolunda Dev Adımlar Atıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan, 5. Sürdürülebilir Enerji Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu.

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, doğal gaz faaliyetlerinin 1987’den bu yana devam ettiğini belirtti. Ayrıca bu yıldan itibaren 1 trilyon metreküplük doğal gazın yurt içi ve yurt dışı piyasalarına kesintisiz şekilde arz edildiğini söyledi.

“O günden bugüne oluşmuş doğal gaz fiyatlarıyla bunun karşılığı 300 trilyon dolar.” açıklamasında bulundu.

“Karadeniz Gazı ile Kapasite 171’e Çıkacak”

1967’den bugüne, bugünkü piyasa değeri yaklaşık 850 milyar dolar olan bir kaynağın uluslararası piyasaya sunulduğunu aktardı.

Son dönemde hayata geçirilen uluslararası boru hatlarıyla birçok ülkenin enerji güvenliğine katkı sağladığını açıkladı. Buradaki kaynak çeşitliliğinin gücü yansıttığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Özcan, boru hatlarında günlük 161 milyon metreküpe çıkarak zirve bir değere çıktı. Karadeniz gazı hakkında konuşarak bu sene kapasite anlamında 10 milyon metreküplük bir katkı sağlayacağını söyledi. 161 milyon metreküplük kapasitenin 171’e çıkacağını açıkladı.

“Gaz Merkezi Olma Yolunda İlerliyoruz”

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, 2016’ya kadar LNG’nin 34 milyon metreküplük kapasitenin olduğunu aktardı. Şu anda 33 milyon metreküp kapasitenin olduğunu aktardı. Yeni LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin yolda olduğunu kaydetti. Bunların gaz merkezi olma yolunda dev adımlar olduğunu aktardı.

Yapılan yatırımlarla 2018’den bu yana 81 ilin tamamına kesintisiz gaz sağladıklarını belirten Özcan, abone sayısının 19,3 milyona ulaştığını söyledi.

BOTAŞ’ın verimlilik çalışmaları hakkında konuşan Özcan, yapılan optimizasyon çalışmaları ile son 5 yılda yaklaşık 800 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu gerçekleştirildiğini bildirdi. Her yıl Bolu ilinin tüketimi kadar doğal gaz tasarrufu sağlandığını belirtti.

Özcan ayrıca yakıt gazından yüzde 54’lük tasarruf sağlayan bir sistem inşa ettiklerini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın