Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Başkanı 2023 Enflasyon Beklentisini Açıkladı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 enflasyon beklentisini açıklayarak önemli mesajlar verdi. Detaylar haberde...
Merkez Bankası Başkanı 2023 Enflasyon Beklentisini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2023-I Bilgilendirme Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

TCMB Bankası Başkanı Kavcıoğlu, geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşından dolayı enerji ve emtia fiyatlarının çok yüksek seviyelere çıktığını belirtti. 2023 yılı enflasyon beklentisinin aşağı yönlü güncellenmeye başladığını bildirdi.

Kavcıoğlu, “Enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelerimiz belirgin yavaşlamayı teyit ediyor. Üretici fiyat artışları 2022 boyunca kademeli olarak azaldı. Büyüme oranları öncü göstergelere göre toparlanma eğilimi göstermektedir.” açıklamasında bulundu.

Enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 22,3 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüş ile birlikte fiyatlama davranışlarının da ekonomik temellere uyumlu hale geldiğini söyledi.

TCMB Başkanı, enflasyondaki yavaşlamanın çekirdek enflasyon göstergeleriyle desteklediğini belirtti. Bunun yanında yayılım endeksi enflasyondaki hız kaybını teyit ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“2024 Yıl Sonu TÜFE Beklentisi Yüzde 8,8”

TCMB Başkanı, derin bir resesyon olma ihtimalinin oldukça azaldığını bildirdi. Büyümenin sağlam temeller üzerinde gerçekleştiğini bildirdi. Ayrıca net ihracat büyümeye son 7 çeyrek boyunca aralıksız katkı sağlandığını açıkladı.

Kavcıoğlu, TCMB’nin 2024 yıl sonu tüfe beklentisinin yüzde 8,8 ile sabit tutulduğunu, 2023 yıl sonu gıda enflasyon beklentisinin yüzde 22 ile değişmediğini ve 2024 yıl sonu gıda fiyatları tahminin yüzde 11,5 olduğunu açıkladı.

Ayrıca TCMB’nin 2023 yılı ortalama petrol fiyat tahmini 80,8 dolar ve 2024 yılı için ise 77,3 dolar olduğu ifade edildi. Bunu yanında uluslararası rezervin 2022 sonunda 128,8 milyar seviyesine çıkacağı aktarıldı.

“2022 Yılında Cari Açık Yükseldi”

TCMB Başkanı, bankanın öncülüğü ile ilgili kurumlara gerçekleşen mutabakatla dijital Türk lirası iş birliği platformunun kurulduğunu aktardı. Fiyat istikrarı sağlama ve sürdürmeye yönelik olarak tüm araçların en etkin şekilde kullanılmaya devam edildiğini kaydetti.

Geçen yıl cari açığın yükseldiğini fakat enerji fiyatların ve paritedeki gelişmelerin olumlu etkileyeceğini ifade etti. Enerji fiyat gelişmeleri dışarıda tutulduğuna geçen yıl cari fazla verildiğini bildirdi. Turizm sektörünün ise cari dengeye ciddi bir katkı sağladığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın