Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Muhalefetten İktidara Zam Çağrısı!

Muhalefet kanadı, enflasyon oranının açıklanmasından sonra belli olan memur ve emeklinin alacağı zam oranına yönelik iktidara çağrıda bulundu. Detaylar haberde..
Muhalefetten İktidara Zam Çağrısı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranından sonra memur ve emeklinin 2023’te alacağı zam oranı belli oldu. Konuya yönelik muhalefet kanadından değerlendirme geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CHP’li Ağbaba, memur ve emekliye verilecek zam farkının yüzde 16,4 olduğunu belirterek yıllık enflasyonun yüzde 64,27’ye gerilediğini ve aylık enflasyondaki artışın yüzde 1,18 ile sınırlı kaldığını belirtti.

İktidarın daha önce memura ve emeklilere resmi enflasyon oranının üzerinde zam vereceği söylemlerini hatırlattı.

Ağbaba, şu an resmi zam oranının yüzde 16,4 olduğunu söyleyerek iktidarın muhtemelen birkaç puan daha ek zam verip ‘memurlarımıza ve emeklilerimize resmi enflasyonun üzerinde zam verdik’ açıklaması yapacağını belirtti.

Bu verilecek zammın yıl boyunca enflasyonun altılında ezilen memur ve emeklileri memnun etmeyeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Memur ve Emekliye Asgari Ücret Artışı Kadar Zam Yapılmalı”

İktidara çağrıda bulunan Ağbaba, “Memur ve emeklilerimize birkaç puanlık ek zam sefaleti değil, asgari ücret artışı kadar zam verilmelidir.” açıklamasında bulundu. Memur ve emeklini sofrasındaki kaybın ancak bu şekilde telafi edileceğini bildirdi.

Bugün açıklanan enflasyon sonrası ilk değerlendirmede bulunan isimlerden biri de Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın oldu. Kamu görevlilerine ek zam verilmesi gerektiğini söyledi. Asgari ücrette yapılan artışa değinerek, bunu gerekçe kılan piyasa gerçeklerinin kamu görevlileri için de geçerli olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.