Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur ve Emeklinin 2023’te Alacağı Zam Enflasyon Sonrası Netleşti

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrası milyonlarca memur ve emeklinin yeni yılda alacağı zam oranı da belli oldu. Detaylar geliyor...
Memur ve Emeklinin 2023’te Alacağı Zam Enflasyon Sonrası Netleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aralık ayı enflasyon verisi açıklandı. Yıllık enflasyon Aralık’ta yüzde 65,27 olarak gerçekleşirken aylık bazda yüzde 1.18 oldu. Bu veri sonrası milyonlarca vatandaş tarafından merakle beklenen emekli ve memur zammı da netleşti.

Gelen veriler ışığında memur ve memur emeklilerinin alacağı zam yüzde 16,48 olurken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15,40 oranında zam alacak. Oranlar 6 aylık enflasyon farkı baz alınarak hesaplanıyor.

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez yapılan toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor.

Memurlar geçen yılın Temmuz ayında yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı almıştı. Bu rakamı aşan oran kadar enflasyon farkı yeni ücrete ekleniyor. Ocak ayı için yüzde 8’lik toplu sözleşme zammıyla enflasyon farkı eklenerek memur ve memur emeklisinin zam oranı belirlenmiş oluyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alırken, emeklilerin zam oranı belirlenirken 6 aylık enflasyon oranı baz alınıyor. Diğer yandan bu oranların nihai zamlar olmadığı biliniyor. Memur ve emeklilere verilecek refah payı ile alacakları zam oranı kesinleşmiş olacak.

Uygulanacak olan refah payının yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Erdoğan daha önce çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu