Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emeklinin 2023’te Alacağı Zam Enflasyon Sonrası Netleşti

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrası milyonlarca memur ve emeklinin yeni yılda alacağı zam oranı da belli oldu. Detaylar geliyor...
Memur ve Emeklinin 2023’te Alacağı Zam Enflasyon Sonrası Netleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aralık ayı enflasyon verisi açıklandı. Yıllık enflasyon Aralık’ta yüzde 65,27 olarak gerçekleşirken aylık bazda yüzde 1.18 oldu. Bu veri sonrası milyonlarca vatandaş tarafından merakle beklenen emekli ve memur zammı da netleşti.

Gelen veriler ışığında memur ve memur emeklilerinin alacağı zam yüzde 16,48 olurken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15,40 oranında zam alacak. Oranlar 6 aylık enflasyon farkı baz alınarak hesaplanıyor.

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez yapılan toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor.

Memurlar geçen yılın Temmuz ayında yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı almıştı. Bu rakamı aşan oran kadar enflasyon farkı yeni ücrete ekleniyor. Ocak ayı için yüzde 8’lik toplu sözleşme zammıyla enflasyon farkı eklenerek memur ve memur emeklisinin zam oranı belirlenmiş oluyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alırken, emeklilerin zam oranı belirlenirken 6 aylık enflasyon oranı baz alınıyor. Diğer yandan bu oranların nihai zamlar olmadığı biliniyor. Memur ve emeklilere verilecek refah payı ile alacakları zam oranı kesinleşmiş olacak.

GCM Yatırım Banner

Uygulanacak olan refah payının yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Erdoğan daha önce çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın