Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Başkanı: Yeni Müjde İlave Ek Zam Olmalı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yılın ilk müjdesinin kamu görevlilerine verilecek ek zam olması gerektiğini söyledi. Ayrıntılar şöyle...
Memur-Sen Başkanı: Yeni Müjde İlave Ek Zam Olmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verisi sonrası, Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın ilave zam açıklamasında bulundu. Yalçın, 2022’deki iradenin devamı niteliğinde memurlara ek zam yapılması gerektiğini kaydetti.

Memur-Sen Başkanı, enflasyon farkının yüzde 7,84 ve kamu görevlileri/emeklilerinin ücretlerine yüzde 8 toplu sözleşme artışıyla beraber yansıyacak oranın yüzde 16,47 olduğun atıfta bulunarak, “2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek ‘ek zam’ olmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Yalçın, 2022’de küresel ekonomik krizin yansımasıyla oluşan enflasyonist durumdan kamu görevlilerini korumak için maaş ve ücretlere toplam yüzde 87 artış yapıldığını, gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro ve ek gösterge düzenlemesi gibi çalışma hayatına yönelik birçok önemli adımın atıldığını söyledi.

Asgari ücrette yapılan artıştan da bahseden Yalçın, bunun sabit gelirlinin korunması yönünde gösterilen iradenin önemli bir yansıması olduğunu söyledi. Bu taraftaki artışı gerekçe kılan piyasa gerçeklerinin, kamu görevlileri için de geçerli olduğunu kaydetti.

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber memur ve emeklinin alacağı zam oranları da bugün netleşmiş oldu. Buna göre memur ve memur emeklilerinin alacağı zam yüzde 16,48 olurken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15,40 oranında zam alacak. Maaş zamları 6 aylık enflasyon farkı baz alınarak hesaplanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.