Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MTV’de Yeniden Değerleme Oranı Erdoğan’ın Yetkisiyle İndirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla motorlu taşıtlar vergisinde 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanacak yeniden değerleme oranı belli oldu.
MTV’de Yeniden Değerleme Oranı Erdoğan’ın Yetkisiyle İndirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) uygulanacak yeniden değerleme oranı belli oldu. 197 sayısı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 10. Maddesi gereğince verilen karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzasını taşıyor.

Buna göre MTV’de yeniden değerleme oranının 2023 yılında yüzde 61,5 olarak uygulanmasına karar verildi.

MTV Resmi Gazete
Kaynak: Resmi Gazete

Yeniden değerleme oranı 24 Kasım’da yayımlanan gazetede açıklanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olan yeniden değerleme, yüzde 122,93 olarak belirlenmişti.

Oldukça yüksek olan bu oranın ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmişti. Cumhurbaşkanının söz konusu oranı yüzde 50 oranında indirme yetkisi bulunuyor.

Erdoğan bu yetkisini kullandı ve 2023 yılında MTV’d e uygulanacak olan yeniden değerleme oranını yarı yarıya düşürdü. Yüzde 61,5 oranı 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu