Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vergi, Ceza ve Harçlara Büyük Zam Geliyor!

2023 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı belli olurken, karar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu.
Vergi, Ceza ve Harçlara Büyük Zam Geliyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ni yayımladı. Açıklamada, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu hatırlatıldı.

Bu oranın Bakanlık tarafından ilan edilmesi gerektiği zorunluluğu kapsamında, 2022 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 122,93 olarak tespit edildiği açıklandı.

Bu konuya dair daha önce yayımlanan tebliğlerin yürürlükte kalmaya devam ettiği söylendi.

Yüzde 122,93 oranı, 2023 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı olarak belirlenirken, 2022 yılında yüzde 36,2 olarak gerçekleşmişti.

Bu oran 2020 yılında yüzde 9,1, 2019 yılında yüzde 22,6 olurken, 2009’da yüzde 2,2’ye kadar inmişti.

TÜİK: Üretici Enflasyonu Artmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), Ekim’de yıllık bazda yüzde 157,69, aylık yüzde 7,83 arttı.

On iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 122,93 artış kaydetti.

Vergi, ceza ve harçlarda 2023 yılında uygulanacak zam oranının açıklanmasının ardından, söz konusu oranı yüzde 50 azaltma ve artırma yetkisi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı bekleniyor.

Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan herhangi bir değişiklik yapmazsa vergi, ceza, harç, tarife ve benzeri kalemlerde uygulanacak artış oranı yüzde 122,93 ile çok büyük oranda olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu